سینمای ایران
درخواست دو بازیگر معتبر برای اکران «آشغال‌های دوست داشتنی اصل»

حرمت شکنی نکنید و به ممنوعیت تصویری بهروز وثوقی پایان دهید

دو بازیگر معتبر سینمای ایران در پی امتناع دبیرخانه جشنواره فجر از تحویل گرفتن فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی اصل» با بازی بهروز وثوقی، خواستار رفع ممنوعیت این بازیگر در سینمای ایران شدند.

پرویز پرستویی و شهاب حسینی که در چند سال گذشته دیدارهایی با بهروز وثوقی ستاره سینمای قبل انقلاب داشتند، با انتشار یادداشت‌هایی خواستار پایان ممنوعیت تصویری بهروز وثوقی شدند.

شهاب حسینی که در فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» ایفای نقش پرداخته، خواهان آن شده که نسخه اصل این فیلم به نمایش دربیاید تا ممنوعیت نمایش بهروز وثوقی پایان بگیرد: «طی سالهایی که بنده کوچک در سینمای ایران فعالیت داشتم و عمر آن بیش از بیست سال است، از کلیت نظام سینمایی کشورم هیچ گونه انتظار خاصی نداشته‌ام و تا به حال در هیچ زمینه‌ای مطالبه‌ای نداشتم. اما حال دارم.

رفع ممنوعیت حضور بهروز وثوقی را بر پرده سینما ایران عمیقا خواستارم چرا که از وقتی افتخار حضور در کنار ایشان و آشنایی با مرام و تفکرات ایشان را پیدا کردم، این بازیگر را به مراتب انسانی بزرگتر از آنچه بر پرده سینما از او می‌شناختم یافتم.

حال این مهم با فیلم محسن امیر یوسفی، «آشغال‌های دوست داشتنی اصل»، که سالهاست در جریان اصل بودن آن هستم، در دسترس است. از مسئولان تصمیم گیرنده انتظار دارم این مهم را جامه عمل بپوشانند

همچنین پرویز پرستویی با انتشار متنی طولانی در اینستاگرامش نوشته:

«این روزها بحث داغ حضور بهروز وثوقی در فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی»، ساخته محسن امیر یوسفی است. و ظاهرا مخالفت، هیئت انتخاب از حضور این فیلم در جشنواره فجر امسال.

بنده با صراحت تمام می‌توانم بگویم بهروز وثوقی تنها بازیگری بود، که با حضور در فیلم «قیصر» آقای مسعود کیمیایی سطح بازیگری را درسینما بالا برد و یکی پس از دیگری بازی‌های ماندگاری را به ثبت رساند.

البته بماند که در آن زمان داشتیم اساتیدی تئاتری مثل زنده یاد عزت الله انتظامی و پرویز فنی زاده و… که در سینما هم موفق بودند. ولی بهروز وثوقی به عنوان هنرپیشه سینما بازیهای درخشان و ماندگاری را از خود نشان داد.

بنده در سال ۸۶ که دبیر جشن خانه سینما بودم کلی تلاش کردم که بهروز وثوقی را به ایران بیاورم و جلسات زیادی هم با مسئولین فرهنگی و امنیتی داشتم، که متاسفانه به نتیجهای نرسیدمالبته آن موقع قصد این نبود که بهروز وثوقی برای بازی به ایران بیاید، بلکه برای دیدن وطن‌اش که حتی قبل از انقلاب مهاجرت کرده بود. و حتی وقتی ایشان را در آمریکا ملاقات کردم فقط دلتنگ وطن‌اش بود، دلتنگ ایران، تهران، چون هنوز شناسنامه ایرانی دارد!

حال نمی‌دانم اگر فیلم آقای محسن امیر یوسفی با بازی بهروز وثوقی نشان داده شود، به کجای جهان برخواهد خورد، مگر زنده یاد ایرج قادی، بازی و کارگردانی کرد اتفاقی افتاد. مگر آقای سعید راد و خانم آفرین عبیسی در سینما و تلویزیون بازی کردند، به جایی برخورد.

من بعید می‌دانم نشان دادن بهروز وثوقی در فیلم آقای امیر یوسفی باعث رخ دادن انقلابی بشود، فقط او، در یک فیلم نقش کوچکی رابازی کرده است، همین.

واقعا چرا ما با هنرمندان پیشکسوت گذشته اینقدر بد برخورد می‌کنیم؟

اینها نه دزدند و نه اختلاس کرده‌اند.

واقعا روا نیست.

خوب است که حرمت شکنی نکنیم، با زنده یاد فردین چه کردیم؟ با زنده یاد ناصر ملک مطیعی چه کردیم؟

اینها دشمن نبودند.

خلاصه اینکه به هیچ کجای جهان برنخواهد خورد اگر بهروز وثوقی را در فیلم «آشغالهای دوست داشتنی» نشان دهیم

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید