سینمای ایران
هادی حجازی‌فر در گفت‌وگو با اندیشه پویا:

حاتمی‌کیا مصلحت اندیش نیست / چهار ماه با دعوا و بحث با هم کار کردیم

هادی حجازی‌فر می‌گوید خاطره خوبی از بازی در فیلم «به وقت شام» و همکاری با ابراهیم حاتمی‌کیا ندارد.

هادی حجازی‌فر که با ابراهیم حاتمی‌کیا در فیلم «به وقت شام» همکاری کرده است، در مصاحبه با اندیشه پویا درباره خاطره حضور در این فیلم گفت: «کار کردن با حاتمی‌کیا یکی از آرزوهای من بود. «آژانس شیشه‌ای» و «از کرخه تا راین» را دوست داشتم و به نظرم فیلم «دیده‌بان» هنوز که هنوز است، کم‌همتاست. وقتی برای بازی در «به وقت شام» به من زنگ زدند و گفتند امروز بیا، در حالی که می‌توانستم بروم، خودم را گرفتم و گفتم امروز نمی‌رسم. گفتم جوری رفتار کنم که لو نروم! برای فردایش قرار گذاشتم. و فردایش در خیابان از خوشحالی دور خودم چرخیدم. قرار بود در فیلم‌ حاتمی‌کیا بازی کنم. رفتم آن‌جا و در مورد فیلم‌نامه حرف زدیم و توافق شد. اما خاطره خوبی از بازی در این فیلم و همکاری با حاتمی‌کیا ندارم.»

او در مورد شیوه کارگردانی حاتمی کیا توضیح داد: «حاتمی‌کیا در کارگردانی به‌شدت مستبد است. جنس بازی‌ای که از من می‌خواست به‌شدت اغراق‌شده بود. طوری شد که گفتم اصلاً من را برای چه آوردید؟ دستیارهای ایشان فضایی راه می‌انداختند که نمی‌توانستی با کارگردان حرف بزنی. خلاصه ارتباط عاطفی میان ما شکل نمی‌گرفت. حاتمی‌کیا آدم خوب و رکی است که مغز و قلبش به لب‌هایش متصل است. مصلحت‌اندیش نیست.

کار کردن با او برای بازیگری که می‌خواهد بازی رئالیستی داشته باشد کابوس است. روز چهارم کار بود که گفتم گریم نمی‌شوم تا با آقای حاتمی‌کیا حرف بزنم. بعد به ایشان گفتم بی‌خیال من شوید، تنها چهار روز فیلم‌برداری کرده‌اید. یک نفر دیگر را جای من بیاورید، دیگر نمی‌توانم. اما حاتمی‌کیا گفت به من اعتماد کن. روز دهم در چشم‌هایش می‌خواندم که توی دلش می‌گوید چه غلطی کردم تو را عوض نکردم. ما چهار ماه با دعوا و بحث با هم کار کردیم و همه‌ی تیم اضطراب می‌گرفتند وقتی ما با هم چشم در چشم می‌شدیم.»

حجازی فر در ادامه مطرح کرد: «می‌گفتم این دیالوگ را نمی‌گویم، شعاری است. حاتمی‌کیا هم می‌گفت من این‌همه سال فیلم ساختم، هیچ‌کس نگفت شعاری است. من هم می‌گفتم تا حالا کسی جرئت نکرده بود بگوید اما من می‌گویم. البته او هم از جایی به بعد، حال من را گرفت. یک ماه و نیم من را در آن قفس‌ها می‌انداخت و از صبح که می‌رفتم داخل قفسم بودم و حتی دل دستیارش به رحم آمده بود.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید