سینمای ایراننمایش خانگی
نگاهی به پروژه‌های ناتمام سینما و نمایش خانگی

توقف در نیمه راه

فرنوش ارس‌خانی: تابستان امسال بود که خبرهایی غیر رسمی از ناتمام ماندن پروژه «مست عشق» به گوش رسید. مدت طولانی نگذشت که این خبر با اعلام سهراب پورناظری تایید شد و در ادامه نیز سرمایه گذار ترک و سازندگان ایرانی به اتفاقات دیگری از پشت پرده این فیلم اشاره کردند. ناتمام ماندن «مست عشق» و حواشی به وجود آمده پیرامون آن، بهانه‌ای شد تا نگاهی بیندازیم به پروژه‎هایی که هر یک به دلایلی تولیدشان نیمه کاره باقی ماند.

«مست عشق»
با وجود اینکه هنوز فیلمبرداری چند سکانس از فیلم باقی مانده اما وضعیت آن به دلیل اختلاف میان سازندگانش، نامشخص است. پس از یکسال از بلاتکلیفی این پروژه، هفته گذشته اما ماجراهایی از پشت پرده این فیلم رسانه‌ای شد. سرمایه گذار ترک درباره بی‌تفاوتی سازندگان ایرانی نسبت به این فیلم و اقدام برای اکران جهانی بیانیه‌ای منتشر کرد و بلافاصله حسن فتحی و تهیه کننده ایرانی ضمن تکذیب ادعاهای او، هرگونه اقدام بدون تایید کارگردان و شریک اصلی پروژه را همراه با تبعات سنگینی دانستند. به دلیل اختلافات پیچیده سازندگان «مست عشق»، سرنوشت این فیلم غیرقابل پیش بینی است.

«ماه تی تی»
سریال «ماه تی تی» به کارگردانی داوود میرباقری از پروژه‌های گرانقیمت شبکه نمایش خانگی، به دلیل برخی اختلافات میان عوامل و از همه مهم‌تر بازداشت حسین هدایتی سرمایه‌گذار پروژه، پس از چند ماه فیلمبرداری متوقف شد. سریال میرباقری به دلیل برخورداری از قصه‌ای متفاوت و حضور بازیگران سرشناس از جمله پیمان معادی، لیلا حاتمی، مریلا زارعی و امیر آقایی، پتانسیل‌های زیادی برای جذب مخاطب و موفقیت در شبکه نمایش خانگی داشت. پرونده این سریال اما برای همیشه بسته شده است. میرباقری بعد از ناکام ماندن «ماه تی تی»، ساخت سریال تاریخی «سلمان فارسی» را برای تلویزیون شروع کرد.

«آینه شمعدون »
سال ۹۱  در حالیکه ۶۰ درصد از فیلم مقابل دوربین رفته بود، اما به دستور وزارت ارشاد برای دومین بار متوقف شد. پس از جلوگیری از ادامه ساخت این فیلم، دلیل توقف آن مغایرت فیلمنامه با سکانس‌های گرفته شده اعلام شد. ترکیب شگفت انگیز بازیگران از حضور رضا عطاران، محسن تنابنده، احمد مهرانفر تا مصطفی زمانی، شبنم مقدمی، مهتاب کرامتی و همچنین داستان جنجالی و کنجکاوی برانگیز فیلم، «آینه شمعدون» را می‌توانست به اثری پرفروش تبدیل کند اما پرونده این فیلم هم برای همیشه بسته شد.

«چای تلخ»
یکی از آرزوهای مرحوم مرتضی احمدی به پایان رسیدن این فیلم و دیدن نقشش بر پرده سینماها بود اما این آرزو نه فقط برای او بلکه برای تمام کسانیکه در این پروژه حضور داشتند به یک حسرت تبدیل شد. «چای تلخ» سال ۸۲ با بازی حسین یاری، مرضیه وفامهر، گلاب آدینه، مرتضی احمدی، حامد بهداد، مهدی احمدی مقابل دوربین رفت و مدتی بعد فیلمبرداری به دلیل اختلافات میان سعید حاجی میری تهیه کننده کار و ناصر تقوایی متوقف شد. احمد طالبی نژاد منتقد سینما سال گذشته در گفت و گویی اعلام کرد که فیلمنامه «چای تلخ» آنقدر درجه یک بود که می‌توانست بهترین فیلم جنگی تاریخ سینمای ایران شود اما متاسفانه سرمایه‌گذار از همان ابتدا کنار کشید و به دیگران هم توصیه کرد همکاری نکنند.  تقوایی یکسال پیش از ساخت این فیلم، «زنگی و رومی» را هم با بازی فرامرز قریبیان، هدیه تهرانی، سعید راد نتوانست به سرانجام برساند.

«جهان پهلوان تختی»
مرحوم علی حاتمی در واپسین سالهای عمرش، سراغ ساخت فیلمی درباره یکی از مهم ترین شخصیت‌های تاریخ ایران رفت. او با جلب رضایت از خانواده مرحوم تختی تولید فیلمی درباره زندگی این قهرمان را آغاز کرد. اما تولید این پروژه با اوج بیماری علی حاتمی همزمان شد و کار در نیمه‌های راه متوقف شد. اجل به حاتمی مهلت نداد تا تولید این پروژه را به پایان برساند.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید