سینمای ایران
از «قیصر» دهه ۵۰ تا «فروشنده» دهه ۹۰

تصویر تجاوز در فیلم‌های ایرانی

هفت صبح در پرونده‌ای به مسئله تجاوز در فیلم‌های کارگردانان شاخص ایرانی پرداخته است؛ از «قیصر» دهه ۵۰ تا «فروشنده» دهه ۹۰.

«قیصر» / ۱۳۴۸
در فیلم «قیصر» مسعود کیمیایی آنچه شخصیت اصلی را به فکر انتقام جویی می‌اندازد تجاوزی است که به خواهرش (فاطی) شده. قیصر که از سفر جنوب باز می‌گردد متوجه می‌شود کریم آب منگل مرتکب عمل شیطانی شده، این را هم می‌فهمد که برادرش توسط برادران کریم یعنی منصور و رحیم به قتل رسیده. اینجاست که قیصر با بازی بهروز وثوقی، برای انتقام پاشنه ور می‌کشد.

«فروشنده» / ۱۳۹۴
«فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی به شکل مستقیم به مسئله تجاوز می‌پردازد. زن عماد (رعنا) در خانه تنها است، قصد حمام رفتن دارد و به ظن آنکه همسرش صدای زنگ خانه را به صدا درآورده، در را باز می‌کند. متجاوز به قصد رویارویی با زنی دیگر پا به خانه می‌گذارد و مرتکب جنایت می‌شود. کاراکتر مورد تجاوز رعنا (ترانه علیدوستی) مورد تعرض مردی میانسال (فرید سجادی حسینی) قرار می‌گیرد. این اتفاق او را منزوی و افسرده می‌کند و عماد (شهاب حسینی) را به فکر انتقام می‌اندازد.

«هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» / ۱۳۹۱
همه چیز در شب عروسی شیرین (طناز طباطبایی) رخ می‌دهد. او بعد از دو نامزدی ناموفق حالا که مشکلی سر راه ازدواجش وجود ندارد، درست در شب عروسی، مرتکب قتل می‌شود. شیرین زمانی که با لباس عروسی در حال بالا رفتن از پله‌هاست صدایی از خانه سرایدار خانه می‌شنود که او را به یاد صحنه تجاوزی که در سن هشت سالگی تجربه‌اش کرده است می‌اندازد. پوران درخشنده در این فیلم خواسته بگوید اتفاق شوم تجاوز و کودک آزاری مسئله‌ای مستمر است و خانواده‌ها باید به هوش باشند.

«من مادر هستم» / ۱۳۸۹
«من مادر هستم» فریدون جیرانی، نقدی است بر روابط افسار گسیخته در برخی خانواده‌ها. فیلم سال ۹۱ با جرح و تعدیل روی پرده رفت که این اتفاق خالی از حاشیه نبود. در فیلم آوا (باران کوثری) مورد تعرض دوست خانوادگی‌شان مسعود(حبیب رضایی) قرار می‌گیرد. او نیز مسعود را می‌کشد. این اتفاق زمینه‌ای دارد که در فیلم به آن پرداخته می‌شود. کاراکتر مورد تجاوز با بازی باران کوثری، دختری است که قربانی تربیت بد و اختلافات والدین شده است.

«سگ کشی» / ۱۳۷۸
گلرخ ( با بازی مژده شمسایی) وارد بازی کثیف همسرش (مجید مظفری) شده است. او برای کسب رضایت طلبکارها سراغ‌شان می‌رود اما با نگاه سنگین مردان مواجه می‌شود. در میانه راه نیز مورد تجاوز قرار می‌گیرد و بعد از آن است که گلرخ از زنی صادق تبدیل به انسانی نسبتا شرور می‌شود. «سگ کشی» به کارگردانی بهرام بیضایی روی رواج بی مرامی آدم‌ها بنا نهاده شده؛ آدم‌هایی از قشرهای مختلف که حتی به یک زن مستاصل رحم نمی‌کنند و نگاهشان ابزاری است.

«مستانه» / ۱۳۹۳
داستان فیلم درباره یک سوپراستار زن به نام «مستانه» با بازی سحر دولتشاهی است که توسط معلم خصوصی خواهرش که نقش او را میلاد کی مرام بر عهده دارد مورد تجاوز قرار می‌گیرد. فیلم محمدحسین فرحبخش نشان می‌دهد که چطور یک بازیگر سرشناس زن با وجود اینکه مورد تجاوز قرار گرفته اما نمی‌تواند به خاطر شرایط حاکم بر جامعه از حقوق خود دفاع کند. او حتی به خاطر علنی کردن این ماجرا موقعیت شغلی‌اش را هم از دست می‌دهد.

«رخ دیوانه» / ۱۳۹۲
این فیلم به کارگردانی ابوالحسن داوودی قصه چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با هم آشنا می‌شوند. به مرور مخاطب پی به گذشته هر کدام می‌برد و می‌داند چه سرنوشتی داشته‌اند. یکی از آنها به نام ماندانا وقتی وارد یک خانه قدیمی می‌شود یاد خاطره تلخ تجاوز می‌افتد. ماندانا با بازی طناز طباطبایی دختری بشاش و عاشق کارهای پرریسک است. او نمی‌خواهد به خاطر دختر بودن از علایق عجیب و غریب خود دست بکشد.

«تسویه حساب» / ۱۳۸۶
داستان «تسویه حساب» به کارگردانی تهمینه میلانی از جایی شروع می‌شود که چند زن در زندان با هم بگو مگو دارند. در ادامه مشخص می‌شود یکی از آنها (با بازی مهناز افشار) مورد تجاوز ناپدری‌اش قرار گرفته است. آنها در زندان تصمیم می‌گیرند وقتی بیرون بیایند مردان متجاوز را تنبیه کنند.

«جاده قدیم» / ۱۳۹۶
در فیلم «جاده قدیم» به کارگردانی منیژه حکمت نشانه‌های مستقیم تجاوز حذف شده است. مخاطب از روی رفتار مینو( با بازی مهتاب کرامتی) پی به این مسئله می‌برد. او خودش تجاوز را کتمان می‌کند اما در رفتارها با همسر می‌توان به این مسئله پی برد. داستان در دهه نود می گذرد و طبقه متوسط را نشانه گرفته است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید