سینمای ایران
تقدیم به بازیگرانی که در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه بودند

بی‌تفاوت نباشیم / توران مهرزاد

توران مهرزاد با نام اصلی فاطمه بزرگمهری راد، فعالیت هنری خود را از دهه بیست و سن ۱۴ سالگی در عرصه تئاتر شروع کرد و بیش از دو دهه به طور حرفه‌ای فعالیت‌های نمایشی داشت. سال ۱۳۳۵ همکاری‌اش با رادیو و تلویزیون به عنوان گوینده و بازیگر نمایش‌های رادیویی شکل گرفت و چند سال بعد، به عنوان یکی از دوبلورهای حاذق سینما و تلویزیون شناخته شد.

«تنگه اژدها» اولین تجربه بازیگری توران مهرزاد مقابل دوربین بود که سال ۱۳۴۷ توسط سیامک یاسمی ساخته شد و بهروز وثوقی نقش اصلی آن را به عهده داشت. بانو مهرزاد، بعد از انقلاب نیز به فعالیتش در سینما و تلویزیون ادامه داد و توانست با کارگردانان مهم و سرشناس همکاری کند.

ایفای نقش در «دلشدگان» علی حاتمی، «خط قرمز» مسعود کیمیایی، «هامون»، «پری» و «لیلا» داریوش مهرجویی، «سایه همسایه» اسماعیل خلج، «برج مینو» ابراهیم حاتمی کیا، «امام علی» داود میرباقری، «این خانه دور است» بیژن بیرنگ و مسعود رسام، «قرمز» فریدون جیرانی و «عینک دودی» محمدحسین لطیفی از فیلم‌ها و سریال‌های به یادماندنی این بازیگر کهنه‌کار در کارنامه‌اش به شمار می‌روند.

توران مهرزاد بازیگر و دوبلور ۹۱ ساله و خواهر زنده یاد ایران بزرگمهری راد، سالهاست که به دلیل کهولت سن در زمینه بازیگری و گویندگی فعالیت ندارد. تله فیلم «حبیب»، آخرین نقش آفرینی این هنرمند پیشکسوت است که سال ۱۳۸۹ توسط داریوش یاری ساخته شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید