سینمای ایرانسینمای جهان

بسته پیشنهادی «فیلم نیوز» برای تعطیلات آخر هفته

بسته پیشنهادهای فرهنگی و هنری برای تعطیلات آخر هفته، به معرفی آثار منتخب سینمای ایران و جهان، حوزه ادبیات، تئاتر، مستند و شبکه نمایش خانگی می‌پردازد و پنجشنبه‌ها در «فیلم نیوز» منتشر می‌شود.

پیشنهاد فیلم ایرانی:
«غلامرضا تختی»

بهرام توکلی یکسال پس از ساخت فیلم جنگی«تنگه ابوقریب» سراغ ساخت «غلامرضا تختی» به تهیه کنندگی سعید ملکان رفت. ساخت چنین فیلمی یک اتفاق مهم در کارنامه‌ی این فیلمساز و سینمای ایران بود. فیلمی که به چهار دوره زندگی جهان پهلوان تختی از کودکی، نوجوانی تا جوانی و زمان مرگش می‌پردازد و یکی از آثار تحسین شده سینمای ایران در سال گذشته بود. در این فیلم محسن تختی، آتیلا پسیانی، حمیدرضا آذرنگ، پریوش نظریه، ستاره پسیانی، بانیپال شومون، مجتبی پیرزاده، علیرضا گودرزی ایفای نقش کردند.

پیشنهاد فیلم خارجی:
Knives Out «چاقو کشی»

یک درام جنایی و معمایی و البته سرگرم کننده به کارگردانی رایان جانسون و با بازی بازیگران شناخته شده‌ای چون دنیل کریگ، کاترین لنگفورد و کریس اوانز. «چاقوکشی» با الهام از رمان‌های آگاتا کریستین، سال گذشته به نمایش درآمد و رضایت بالای منتقدان و تماشاگران را کسب کرد. داستان این فیلم درباره‌ی مرگ نویسنده‌ رمان‌های جنایی یعنی هرلان ترومبی است که دقیقا بعد از تولد هشتاد و پنج سالگی‌اش جسد او در ملکش پیدا می‌شود.

پیشنهاد کتاب:
«اسطوره مهر زندگی و سینمای سوسن تسلیمی»

روایتی از زندگی سوسن تسلیمی بازیگر تکرار نشدنی سینمای ایران که بیتا ملکوتی علاوه بر این، به فعالیت‌های هنری او در سینما و تئاتر نیز اشاره کرده است. تحلیل بازی‌های او در شش اثر به یادماندنی تاریخ سینمای ایران از «چریکه‌ی تارا»، «مرگ یزدگرد»، «مادیان» تا «طلسم»، «باشو»، «غریبه‌ای کوچک» و «شاید وقتی دیگر» و اظهارات چند تحلیلگر نسبت به کاراکتر سینمایی این بازیگر از دیگر بخش‌های مهم کتاب «اسطوره مهر» است. این کتاب توسط نشر ثالث منتشر شده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید