سینمای ایران

برای هنگامه قاضیانی از طرف «فیلم نیوز» / پرتره شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

هنگامه قاضیانی متولد ۳۰ اردیبهشت ۱۳۴۹ است. از سن سی سالگی فعالیت در سینما را شروع کرد؛ با بازی در «سایه روشن»، «به آهستگی»، «اقلیما» و… او در سال‌های نخست بازیگری، تئاتر را هم به عنوان مرکز فعالیت‌هایش انتخاب می‌کند.

قاضیانی با نقش طاهره «به همین سادگی» میان مردم شناخته شد و برای همین فیلم سیمرغ بهترین نقش اول زن را از بیست و ششمین جشنواره فجر دریافت کرد. همچنین سال ۹۰ دومین سیمرغش را برای بازی در فیلم «روزهای زندگی» کسب کرد.

او بازیگر گزیده کاری است خصوصا در سال‌های اخیر نشان داده که کمتر ریسک بازی در هر نقشی را قبول می‌کند.

هنگامه قاضیانی علاوه بر جوایزی که تاکنون از جشنواره‌های متعدد سینمایی بدست آورده، در بیشتر فیلم‌هایش، بازی‌هایی تحسین برانگیز از خود ارائه داده و با تأیید منتقدان سینمایی مواجه شده است.
.
از «بیداری رویاها»، «سعادت آباد»، «من مادر هستم»، «روزهای زندگی»، «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»، «برادرم خسرو» و فیلم‌های دیگری که شاید از قلم افتاده باشند، تصویر همسر یا مادری نگران و وفادار و دارای شخصیتی باثبات را می‌بینیم که قاضیانی در هر یک کاملا متفاوت از هم نقش‌ها را ایفا کرده است.

او از جمله بازیگران زنی است که در عرصه خوانندگی نیز فعالیت داشته است. در برخی از آثار سینمایی‌اش قطعاتی خوانده و یک کنسرت مهم هم چند سال پیش در تالار وحدت اجرا کرده.

سال گذشته نیز موزیک ویدیویی به نام «نمی‌گویم» از او در فضای مجازی منتشر شد که از استقبال بسیار خوبی برخوردار بود.

اما آخرین فعالیت او در عرصه بازیگری به سریال «هم گناه» مصطفی کیایی برمی‌گردد. سریالی که اخیرا فصل نخست آن به پایان رسیده و قاضیانی یکی از نقش‌های کلیدی را ایفا کرده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید