سینمای ایران

برای امین حیایی از طرف «فیلم نیوز» / پرتره شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

امین حیایی ۱۹ خرداد سال ۱۳۴۹ در تهران به دنیا آمد. سال ۷۰ فعالیت خود را در سینما آغاز کرد و با سریال «روزگار جوانی» و فیلم «دست‌های آلوده» شهرت بیشتری در بازیگری کسب کرد. حیایی، دو دهه جوان اول سینما بود؛ هم در سینمای اجتماعی ستاره بود و هم در سینمای کمدی.

دهه هشتاد یکی از پولسازترین و پرکارترین بازیگران سینمای ایران بود. با «کما»، «اخراجی‌ها»، «مهمان»، «شارلاتان» و… محبوبیت بیشتری میان مردم کسب کرد و جایگاهش در سینمای کمدی هم محکم‌تر شد.

حیایی همزمان با فعالیت در سینمای کمدی، در فیلم‌های اجتماعی نیز حضور پررنگی داشت و نقش‌های متنوعی را با بازی در «مهمان مامان»، «زن زیادی»، «سنگ کاغذ قیچی»، «آکواریوم»، «چه کسی امیر را کشت؟» تجربه کرد.

سال ۸۶ یکی از مهم ترین اتفاق‌های دوران کاری امین حیایی رقم خورد و برای بازی در «شب» اولین سیمرغ بازیگری را بدست آورد.

اما پس از سه دهه فعالیت در عرصه بازیگری، او همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده و به کیفیت موقعیت خود در سینما اعتبار بیشتری بخشیده. وقتی با شمایل متفاوت او در فیلم‌های اخیرش خصوصا «شعله ور» و «درخونگاه» مواجه می‌شویم، بیشتر متوجه کیفیت حضور و عیار بازیگری‌اش خواهیم شد.
.
حیایی همچنان یک ستاره است، هم می‌تواند نظر منتقدان را به سمت بازی‌های خود جلب کند و هم رضایت مخاطب را در گیشه بدست آورد.

او تقریبا دو سالی می‌شود که به عنوان یکی از داوران «عصر جدید» با این برنامه همکاری می کند. شوخی‌ها و شیطنت‌های امین حیایی یکی از نکات جالب و دیدنی این برنامه است و موجب صمیمت بیشتر او با مخاطب تلویزیون در جایگاهی غیر از بازیگری شده.

حیایی سال گذشته «درخونگاه» و «چشم و گوش بسته» را روی پرده داشت. همچنین سال پیش، برای دومین بار پس از همکاری موفقیت آمیز در «شعله ور»، با حمید نعمت الله در «قاتل و وحشی» همکاری کرد که طبق شنیده ها، یکی از عجیب‌ترین نقش‌ها در کارنامه‌اش است. سریال در حال تولید «آقازاده» نیز فعالیت تازه او در عرصه بازیگری است که یکی از نقش‌های اصلی را ایفا می‌کند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید