سینمای ایران

برای امیر آقایی از طرف «فیلم نیوز» / تصویر شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این هنرمند

امیر آقایی متولد ۱۰ مرداد ۱۳۴۹ در ارومیه است. ستاره‌ی پنجاه ساله سینمای ایران، که در سال‌های اخیر میزان قدرتش در بازیگری، انتخاب‌های هوشمندانه و شیوه تعاملش با نقش‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

آقایی از نقطه صفر بازیگری را شروع کرد و به طور آکادمیک وارد عرصه بازیگری شد؛ پس از تحصیل در رشته کارگردانی، ابتدا با تئاتر و سپس بازی در نقش‌های کوتاه و مکملِ فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، به نقش یک سینما رسید.

سال ۸۹ و پس از یک دهه فعالیت در سینما، بازی در نقش مردی عاشق اما بدبین را در «سعادت آباد» تجربه کرد، که توجه بالای او به جزئیات و ریزه کاری‌ها، این کاراکتر را به نقطه عطف کارنامه‌اش تبدیل کرد.

آقایی در ادامه با بازی در فیلم‌های وحید جلیلوند خصوصا «بدون تاریخ، بدون امضا»، آس دیگری از هنر خود را در بازیگری رو می‌کند.

اما تجربه عجیب و فوق العاده و جسارت بالای او در بازیگری، در فیلم «شنای پروانه» با نقش «هاشم» اتفاق افتاد. هاشم با رجزخوانی‌هایش، قبل از اکران طرفداران زیادی پیدا کرد و ویدیو معروفش، کمتر از نیم ساعت در اینستاگرام وایرال شد.

آقایی با بازی در نقش گنده لاتِ «شنای پروانه» پس از سال‌ها در جشنواره فجر به حقش رسید و صاحب اولین سیمرغ بازیگری شد.

او این روزها با سریال «آقازاده» دوران اوج خود را در بازیگری پشت سرمی‌گذارد؛ با یک نقش خاکستری و پرجاذبه که بازی متفاوت و باور پذیرش، یکی از امتیازهای مثبت این سریال است.

آقایی هنرمند چند وجهی است که علاوه بر بازیگری، نقاشی، نوشتن، شعر و عکاسی از دغدغه‌های دیگرش به حساب می‌آیند.

او در سینما صاحب شخصیت مستقلی است؛ یک بازیگر معتبر که حالا اسمش در هر پروژه‌ای، موفقیت آن اثر را تضمین می‌کند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید