سینمای ایران

برای الناز شاکردوست از طرف «فیلم نیوز» / تصویر شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

الناز شاکردوست هفتم تیر ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمده و فارغ التحصیل تئاتر است. او با فیلم‌های «گل یخ» و «مجردها» به سینمای ایران معرفی شد و دهه نخست فعالیتش در سینما، با اینکه در فیلم‌های هنری هم ایفای نقش می‌کرد اما حضور چشمگیری در سینمای به اصطلاح تجاری داشت.

شاکردوست از جمله بازیگرانی است که اغلب فیلم‌هایش از موفقیت بالایی در گیشه برخوردار شدند.

او کمتر از پنج سال توانست به موقعیت خوبی در سینما برسد. طرفداران زیادی پیدا کرد و حضورش در فیلم‌ها، تضمین کننده موفقیت در گیشه بود.

اما دهه دوم فعالیت شاکردوست در سینما، با یک اتفاق مهم همراه بود؛ او از سال ۹۵ وارد طریقت تازه‌ای شد و کیفیت و سبک بازی‌هایش را به طرز چشمگیری تغییر داد.

الناز شاکردوست با حضور متفاوتش در «خفه‌گی» و «شبی که ماه کامل شد» دیگر از آن قالب همیشگی دختران اکتیو و سرخوش بیرون آمد، انتخاب‌‌هایش بهتر و متفاوت‌تر شد و بازی‌هایش بیشتر مورد توجه و ارزیابی قرار می‌گرفتند.

پیشرفت شاکردوست در بازیگری، تشویق بسیاری از منتقدان و سینماگران را بر انگیخت. سال ۹۷ صاحب اولین سیمرغ شد و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم فجر را برای «شبی که ماه کامل شد» به دست آورد. همچنین از جشن منتقدان و نویسندگان نیز برای بازی در این فیلم جایزه گرفت.

شاکردوست بعد از این موفقیت، از بازی در فیلم‌های تجاری فاصله نگرفت و سعی کرد موقعیت خود را هم در سینمای هنری و هم تجاری حفظ کند. کمدی «مطرب» ساخته مصطفی کیایی پرفروش ترین فیلم سال گذشته بود که الناز شاکردوست در آن ایفای نقش می‌کرد.

از آخرین فعالیت‌های الناز شاکردوست در سینما، به حضورش در فیلم «تی تی» به کارگردانی آیدا پناهنده برمی‌گردد. او در این فیلم با پارسا پیروزفر و هوتن شکیبا همبازی شده است‌.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید