سینمای ایران

برای ابوالفضل پورعرب از طرف «فیلم نیوز» / پرتره شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

لقب نخستین سوپراستار بعد از انقلاب به او اختصاص داشت. بازیگری که قرار گرفتن نامش بر روی هر فیلمی، موفقیت آن اثر را در گیشه تضمین می‌کرد.

ابوالفضل پورعرب متولد اول تیر ۱۳۴۰ در تهران است. فارغ‌التحصیل بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشسرای هنر. او فعالیت هنری خود را هم با تئاتر شروع کرد.

‌پورعرب به همراه نیکی کریمی از اولین سوپراستارهای بعد از انقلاب بودند که هر دو با «عروسِ» بهروز افخمی به سینمای ایران معرفی شدند.

او بازیگر موفق و پرفروغ دهه هفتاد بود. هم از چهره مناسبی برخوردار بود و هم از اصول بازیگری شناخت کافی داشت.

مردم پورعرب و نقش‌هایش را دوست داشتند و برای دیدن او، به سینما می‌آمدند. آن موقع‌ها که سلفی گرفتن با ستاره‌ها مد نبود، خیل عظیمی از طرفدارانش برای امضا گرفتن از ستاره محبوب‌، بیرون سینماها منتظرش می‌ماند.

بخش مهم کارنامه پورعرب، به دهه هفتاد یعنی دوران صعود و پرکاری او در سینما تعلق دارد. او در یک دهه نزدیک ۳۰ فیلم سینمایی بازی کرد و به خاطر بازی متفاوت در «مردی شبیه باران» ساخته سعید سهیلی، سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

از مهم ترین فعالیت‌های ابوالفضل پورعرب در سال‌های اخیر، به همکاری با حسن فتحی در سریال «شهرزاد» برمی‌گردد. که یکی از شخصیت‌های محبوب فصل اول را بازی می‌کرد. پورعرب سال ۹۵ در فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری ایفای نقش کرد (فیلمی که تاکنون شرایط اکرانش فراهم نشده است)

ابوالفضل پورعرب هنوز هم نام مهمی در سینمای ایران است. واکنش‌هایش در سال‌های اخیر به وضعیت جامعه نشان می‌دهد همچنان از جنس همین مردم است و دوست دارد صدای مردم کشورش باشد.

 

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید