چهلمین جشنواره فیلم فجرسینمای ایران
از حذف «مجبوریم» درمیشیان تا غیبت ایرج زاد، نعمت الله علیمردانی

با غایبان جشنواره سی‌ و‌ هشتم فجر آشنا شوید!

لیست فیلم‌های راه یافته به بخش «سودای سیمرغ» جشنواره سی‌هشتم نکات بسیاری دارد که در ابتدا سراغ غایبان این دوره خواهیم رفت.

 

«عنکبوت» نخستین فیلمی است که به نظر می‌رسد در جشنواره امسال غایب باشد. این فیلم که سوژه ملتهبی دارد در فهرست رزرو و به شکل طعنه ‌آمیزی در اولویت آخر قرار گرفت و عملا نمایشی در جشنواره نخواهد داشت. پیش از این چند رسانه اصولگرا از ساخت چنین فیلمی انتقاد کرده بودند.

رضا درمیشیان اوایل امسال فیلم «مجبوریم» را جلوی دوربین برد که در آن بازیگران سرشناس بسیاری ایفا می‌کنند. با توجه به ساخته ‌های قبلی رضا درمیشیان که در جشنواره فیلم فجر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته بود، پیش ‌بینی می‌شد که فیلم او قطعا به عنوان یکی از آثار به سودای سیمرغ جشنواره امسال راه یابد اما ابراهیم داروغه زاده نامی از درمیشیان و فیلمش نبرد. به نظر می‌رسد مشکل اصلی این فیلم درمیشیان مضمون و محتوای آن است و به خاطر مسائل سانسور کنار گذاشته شده است.

حمید نعمت الله که امسال «قاتل و وحشی» را جلوی دوربین شاید سرشناس‌ترین غایب این دوره جشنواره فجر باشد. اواخر تولید این پروژه بود که «قاتل و وحشی» به دلیل مشکلاتی که برای سرمایه گذار آن به وجود فیلمبرداری آن چندی متوقف شد اما به نظر می‌رسید این فیلم بتواند به بخش سودای سیمرغ راه یابد اما فیلم دچار مشکلات مالکیت و متوقف شد.

«ستاره بازی» هاتف علیمردانی دیگر غایب بخش سودای سیمرغ است. این کارگردان که ساخته های قبلی اش از جمله «کوچه بی نام»، «هفت ماهگی» و «آباجان» همگی در بخش مسابقه حضور داشتند ساخته جدیدش «ستاره بازی» را در آمریکا جلوی دوربین برد.

اواسط آبان ماه خبر متقاضی شدن کمدی «انفرادی» به کارگردانی مسعود اطیابی برای حضور در جشنواره امسال اعلام شد اما این فیلم هم نتوانست به جشنواره امسال راه یابد.

کمال تبریزی هم چندی قبل فیلمبرداری «دست انداز» را با بازی رضا کیانیان، هدی زین العابدین، رویا نونهالی و امید نعمتی به پایان برد که این فیلم هم بر خلاف پیش بینی‌ها جایی در جشنواره امسال ندارد.

 

مهران احمدی هم که پیش از این با اولین فیلمش «مصادره» در بخش مسابقه جشنواره فجر حاضر بود امسال با کمدی «سگ بند» متقاضی حضور در فجر بود که این فیلم هم از رقابت خارج شد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید