سینمای ایران

آغاز اکران مجدد «شنای پروانه» از امروز

محمد کارت کارگردان فیلم «شنای پروانه» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: یک دلنوشته با بغض برای فیلم عزیزم «شنای پروانه» که تنش آماج زخمهای یکی پس از دیگری شد و تمثال شریفش تبدیل شد به پیکری هرجایی. فیلمی که اگر احوال جهان به هم نمی‌ریخت و کرونا نبود به اذعان کارشناسان، می‌توانست پرونده موفقیتهایش را با جابجا کردن رکوردهای فروش ادامه دهد.

اما این اپیدمی که به یکباره سالنهای سینما را به تعطیلی کشاند و باعث شد «شنای پروانه» با تصمیم عجولانه و بی درایت و با وعده‌های سر خرمن، برای بازگشایی فرمایشی سالنهای سینما پس از تعطیلی چندماهه، سینه سپر کند و پیش قدم شود تا سینما زنده بماند.

اما پس از چند روز پشتش را خالی دید و اکرانش متوقف و بلاتکلیف رها شد. کرونا شرایط را غیرقابل پیش بینی، پیش برد اما ما هرگز انتظار نداشتیم زخم آخر را با قاچاق فیلم بخوریم.

حالا که «شنای ‌پروانه» پیکرش سلاخی شده و به پیشنهاد عده‌ای ناجوانمرد که مردم را تشویق می‌کنند فیلمی که نفسش گرم است را با سردی نارضایتی ما غیرقانونی ببینند. با اکران دوباره فیلم در سینماها مخالف بوده و هستم.

چرا که در موقعیت کرونایی بهترین گزینه اکران آنلاین است یا اکران پرده و آنلاین همزمان باهم. نه اینکه با تصمیمات چندپاره در اکران، مردم گیج شوند. حالا دیگر «شنای پروانه» با تکیه بر موفقیتهایش در ارتباط با مخاطب تنها فیلم من نیست بلکه نماینده سینماست.

پس لطفا عزیزان بر پیکر کم جان سینما زخم نزنید. من با نهایت دقت در کوچکترین اجزاء، سعی کردم فیلمی در شأن دیدگان شما بسازم. فیلمی که سال گذشته در تمام عناصر کاندید جایزه بود.

از مردم بامرام و حامیان همیشه سینما می‌خواهم و خواهش می‌کنم فیلم را به صورت قانونی ببینند.

خدمت آنان هم که خواسته یا ناخواسته فیلم را غیرقانونی دیده‌اند، پیشنهاد می‌دهم برای آرامش وجدان خودشان و رضایت ما یا فیلم را دوباره بر پرده سینما ببینند یا در زمان اکران آنلاین دوباره تماشایش کنند.

عاشقانه هنرمند_مخاطب همیشه کامل نیست گاهی یکی دیگری را ناامید می‌کند. یقین داشته باشید من همواره تلاش میکنم تا پای جان به سهم و وظیفه خودم پایبند باشم و از مخاطبان عزیز و شریف هم خواهشمندم که سهمشان را ادا کنند.

سینما پیوند وفادارانه ما و شما را می‌خواهد.
مخلصِ چشم و گوش و عقلِ عزیز شما
محمد کارت / بهمن ماه نود و نه

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید