سینمای ایران
نامه سرگشاده اصغر نعیمی خطاب به وزیر ارشاد

انفعال و بی عملی‌تان در تاریخ خواهد ماند/ من شما را متهم می‌کنم آقای وزیر!

اصغر نعیمی با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر ارشاد از نحوه برخورد او با بحران کرونا در سینما انتقاد کرد.

 

اصغر نعیمی کارگردان سینمای ایران در نامه‌اش به سید عباس صالحی وزیر ارشاد آورده: انفعال و بی عملی شما، مجموعه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی در پی بحران اخیر شیوع ویروس کرونا مایه حیرت است و اگر به همین نحو غیرمسئولانه این برهه را بگذرانید در تاریخ خواهد ماند که درست در دوران دشواری که اهالی سینمای ایران نیازمند تدبیر و یاری مسئولین وزارت ارشاد و امور سینمایی بودند، مقامات مسئول در کنج عافیت تنها نظاره گر رنج کشیدن هنرمندان بودند بی آنکه سر سوزنی برنامه و تمهید برای کاستن از بار این رنج داشته باشند.

جناب وزیر آیا وظیفه شما و سازمان سینمایی تنها در بگیر و ببند، تیز کردن قیچی سانسور و آقا بالاسر هنرمندان بودن به وقت ساخت آثارشان خلاصه می شود.این روزها که با توقف تولیدات چشم انداز اقتصادی نگران کننده ای مقابل چشم دست اندرکاران سینمای ایران است برنامه شما برای کمک و حمایت از این قشر نجیب چیست؟آن دستیار فیلمبردار، مجری گریم، دستیار کارگردان، مجری گریم و دیگر عواملی که هرگز از خوان دستمزدهای کلان و بودجه های میلیاردی بهره نبرده اند در ذهن و برنامه های شما جایگاهی دارند؟اگر عزمی باشد به عنوان مثال به تمام چهار هزار عضو خانه سینما نفری دو میلیون تومان عیدی یا کمک هزینه بدهید تازه می شود هشت میلیارد تومن که تنها بخشی از بودجه یک پروژه به اصطلاح فاخر شما است.امیدوارم این وسط فقط دغدغه تعطیلی سینماها و اعتراض صاحبان سینما را نداشته باشید و حواس تان متوجه بدنه صنف باشد نه آن هایی که در این سال ها بیشترین منافع را برده اند.

قطعا تعطیل کردن صدور پروانه ساخت، توقف تولیدات، مشکلات معیشتی اهالی سینمای ایران را مضاعف می کند. راه حل شما چیست؟ نگویید با تشکیل فلان کارگروه در حال بررسی هستیم، بی کارگروه هم می توان دریافت که شب عید باید بخشی از بریز و بپاش های میلیاردی تولید فیلم و برگزاری جشنواره ها و مجامع را صرف بسته حمایتی از سینماگران کرد.

آقای وزیر، من شما و زیر مجموعه شما در وزارت ارشاد را متهم می‌کنم به اینکه در دشوارترین روزها سینماگران ایرانی را به حال خود رها کردید و یاری شان ندادید، اما امید دارم تا دیر نشده دامن خود و همکاران‌تان را از این اتهام پاک کنید. در غیر این صورت انفعال شما و همکاران‌تان در این روزها هرگز از یادمان نمیرود و سینماگران ایرانی فراموش نخواهند کرد که مدیران شما فقط مدیر روزهای خوش پشت میز نشین و از موضع بالا حرف بزن هستند، نه مرد روزهای سخت و همدل هنرمندان. مطمئن باشید این در تاریخ می‌ماند.

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید