سینمای ایران
نگاهی به چند شخصیت به یادماندنی فیلمنامه‌های پیمان قاسم خانی

انجمن آدم‌های خاص و دوست داشتنی

در سینما و تلویزیون کم هستند فیلمنامه نویسانی که موفقیت‌شان ممتد بوده و توانسته‌اند شخصیت‌های خاص و به یادماندنی کمدی در سینما و تلویزیون خلق کنند. پیمان قاسم خانی یکی از این معدود نویسنده‌هاست که از همان ابتدا گام اول را محکم برداشت. هفت صبح به بهانه اکران فیلم «خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» به تعدادی از شخصیت‌های خاص و دوست داشتنی آثار او پرداخته است.

مسعود شصتچی/ مرد هزار چهره
قاسم خانی با الهام از شخصیت داستان پخمه عزیز نسین دست به طراحی یکی از شخصیت‌های جذاب تلویزیون زد و نامش را «مسعود شصتی» گذاشت که تبدیل به مهم‌ترین نقش مهران مدیری هم شده است. ویژگی بارز این شخصیت، باورپذیر بودن آن است که در عین بی دست و پایی، مخاطب با کم شانسی و بد شانسی‌‌اش همراه می شد و او را در موقعیت‌های مختلف می‌پذیرفت. در «مرد هزار چهره» تکیه کلام‌های شصتچی خیلی زود جا افتاد.

رضا مارمولک/ مارمولک
پرویز پرستویی در نقش مجرمی که لباس روحانیت به تن می‌کند، چنان دقیق است که همراه اجزای صورتش به خدمت نقش در آمده. او بدون آن که گرفتار اغراق شود، مخاطب را می‌خنداند و با خود همراه می کند. از آن سو یکی از عوامل ماندگاری شخصیت «رضا مارمولک» دیالوگ‌های اوست.

داود برره / پاورچین
«داود برره» با بازی جواد رضویان در ظاهر یک جوان شهرستانی ساده بود که به خاطر وضعیت نامناسب مالی به تهران آمده بود و دنبال کار می‌گشت اما در واقعیت یکی از پیچیده‌ترین شخصیت های «پاورچین» را داشت. او برای رسیدن به منافعش از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کرد. اما دست آخر به خاطر موفقیتش در مظلوم نمایی، کسی او را مقصر نمی‌دانست.

خانم شیرزاد / ساختمان پزشکان
شقایق دهقان در نقش «خانم شیرزاد» عنوان یکی از بهترین کاراکترهای کمدی را یدک می‌کشد. در تعریف کلی می شود خانم شیرزاد را یک منشی خنگ و اعصاب خردکن معرفی کرد. منشی که به شدت بهره هوشی پایینی داشت و کوچک ترین مسائل را هم متوجه نمی‌شد.

خانم دارابی / ورود آقایان ممنوع
یکی از شخصیت‌های جذابی که قاسم خانی خلق کرد؛ «خانم دارابی» با بازی ویشکا آسایش است. دارابی مدیریت یک مدرسه دخترانه را بر عهده دارد و اجازه نمی‌دهد هیچ مردی به مدرسه وارد شود اما حضور یک معلم شیمی مرد همه معادلات را بر هم می‌‌ریزد. دیالوگ‌ها، نوع عاشق شدن، رفتار با مردان و… از شخصیت خانم دارابی یک کاراکتر خاص و به یادماندنی ساخته است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید