سینمای ایران
ستاره‌هایی که در دهه ۹۰ درخشیدند

امیر جدیدی: سفرِ قهرمان

بهنام شریفی: امیر جدیدی جذابیت و کاریزمای یک ستاره را دارد. ستاره‌ ای آراسته و جذاب که می‌تواند همزمان نقش کاراکترهایی میان طیف سفید تا خاکستری را به خوبی ایفا کند. صدای مردانه و تیپ منحصر به‌فردش تعریفی تازه‌ از مردانگی در سینمای دهه‌ی ۹۰ ایران داد.

جدیدی پس از ایفای نقش در فیلمهای «آفریقا» و «سیزده» اولین بار با «رخ دیوانه» خودش را به مخاطب انبوه شناساند. حرکت آهسته‌ و پیوسته‌ ستاره‌ کم حاشیه سینمای ایران در این دهه کم‌کم جواب داد.

آریا زلزله‌ فیلم «من» یک فرصت طلایی برای او بود. بازی در مقابل لیلا حاتمی فرصت خوبی بود که این بازیگر جوان و مستعد خودش را نشان دهد. بذله‌گویی، معرفت و جذابیت کاراکتر با بازی به اندازه‌ی او در دنیای فیلم جا افتاد. بابک حفیظی «اژدها وارد می‌شود» بهترین فرصت کارنامه‌ بازیگری جدیدی برای ورود به مرحله‌ ای تازه شد. استایل، طرز پوشش کاراکتر و جدیت او در جهان استیلیزه‌ و ابسورد فیلم به بار نشست. حالا بازیگری به سینمای ایران اضافه شده بود که دوربین دوستش داشت.

سیاوش «قاتل اهلی» یک برگ برنده‌ تازه در مسیر بازیگری جدیدی بود. قهرمانی که در دنیای مناسبات پیچیده‌ی فیلم با رنگی از قهرمانهای پیشین سینمای کیمیایی می‌خواهد دنیای خودش را بسازد. مردانگی او در شرایط و جامعه‌ی پیرامونی در بوته‌ آزمایش قرار می‌گرفت. جدیدی نشان داد استعداد ایفای نقش یک قهرمان کلاسیک را دارد. قهرمانی که مردم دوستش داشته باشند و قلبشان با سرنوشتش به تپش بیفتد. پس از این گامهای محکم بالاخره ستاره‌ اقبال به او رو کرد.

جدیدی با ایفای دو نقش کاملا متقاوت در «تنگه‌ ابوقریب» و «عرق سرد» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. در یکی نقش رزمنده‌ ای فداکار و پرمهر را ایفا کرد و در دیگری نقش مردی با روحیات شدید مردسالارانه که می‌خواهد جلوی پیشرفت همسرش را بگیرد. حالا او در اوج بود.

در جشنواره‌ سال گذشته با «روز صفر» استایل قهرمانانه‌ی او  برجسته شد. نقش مأمور امنیتی جذاب و باهوشی که همیشه جلوتر از دیگران حرکت می‌کند. یک گام بزرگ برای یکی از قهرمان‌های دهه‌ی نود سینمای ایران شکل گرفته است: بازی در فیلمی از اصغر فرهادی با عنوان «قهرمان». ستاره‌ ای که مسیر صعود به قله را آرام آرام طی کرد و حالا فرصت این را دارد که به واسطه‌ بازی در این فیلم در جشنواره‌های جهانی هم دیده شود. شاید سفر تازه‌ قهرمان تازه شروع شده است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید