سینمای ایران

از طرف «فیلم نیوز» تقدیم به امیر جعفری / تصویر شهاب جعفرنژاد به بهانه تولد این بازیگر

با سریال‌های تلویزیونی به شهرت رسید. از بازیگران استخوان دار و تئاتری که هم توانایی بازی در نقش‌های طنز و کمدی را دارد و هم قابلیت حضور در درام‌های جدی.

امیر جعفری متولد ۱۰ شهریور ۱۳۵۳ است. از شاگردان استاد حمید سمندریان و احمد آقالو که فعالیت هنری خود را از تئاتر شروع کرد و با یک کارنامه پربار تئاتری به تلویزیون آمد.

جعفری، سال ۱۳۸۰ برای اولین بار جلوی دوربین رفت؛ در سریال «بدون شرح» که با نقش فرید سپهری، شخصیت بامزه و سرزبان دار تحریریه شهر فرنگ حسابی گل کرد.

سالهای نخست ورودش به تلویزیون یعنی زمانی که روی موج کمدی و بازی در سریال‌های طنز افتاده بود، پیشنهادهای زیادی از کارگردانان مطرح تئاتر و سینما رد کرد و حتی یکی از گزینه‌های بازی در دو نمایش بهرام بیضایی بود.

جعفری بعد از همکاری با حسن فتحی در «میوه ممنوعه» و محبوبیت به واسطه بازی در نقش جلال فتوحی، مسیرش در بازیگری تغییر کرد، گزیده کارتر شد و بیشتر دنبال نقش‌هایی بود که برای خودش یک چالش مهم در بازیگری باشد.

او که با نقش‌های کمدی در سینما و تلویزیون توانایی‌های خود را در بازیگری ثابت کرده بود، با نقش‌های جدی سریال‌های «میوه ممنوعه» و «زیر هشت» به شهرت بیشتری در بازیگری رسید.

با گذشت نزدیک به بیست سال فعالیت در سینما و بازی در نقش‌های متنوع، با وجود اینکه به یکی از غول‌های تئاتری مشهور است اما در سینما هنوز به حقش نرسیده و بازی‌هایش در جشنواره فیلم فجر نادیده گرفته شده است.

امیر جعفری اخیرا در دو فیلم کمدی «گشت ارشاد ۳» و «رقصنده» ایفای نقش کرده است و «سگ بند» و «من می‌ترسم» را در نوبت اکران دارد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید