سینمای ایران
شروع اکران ۹۹ با بهترین فیلم از نگاه تماشاگران

احیای دوباره سینما با «شنای پروانه»

اکران ۹۹ تا چند روز دیگر آغاز می‌شود. نگرانی‌ها نسبت به فروش فیلم‌ها، در شرایطی که قرار است نیمی از ظرفیت سالن‌ها به کار گرفته شود، مهم ترین دغدغه برای صاحبان آثار شده. شاید برای شروع اکران، سینما به ریسک و جسارت بیشتری نیازمند است.

در چنین شرایط سختی که حتی سینماگران نمی‌توانند برآورد کلی از فروش فیلم‌ها در گیشه داشته باشند، اما اولین فیلمی که پیش قدم شده و برای اکران، جسارت به خرج داده، «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت است. این حرکت، به دور از هر تملقی، قابل تحسین است.

این فیلم اولین ساخته سینمایی محمد کارت، کارگردان جوان و پرافتخار سینمای مستند است.  او برای شروع فیلمسازی سراغ فیلمی سخت، پر بازیگر و پرلوکیشن رفته و این نشان می‌دهد که مسیر ساده‌ای را برای فیلمسازی انتخاب نکرده است. «شنای پروانه» از مهم ترین فیلم های اجتماعی جشنواره سال گذشته بود که با استقبال مخاطبان و اهالی رسانه مواجه شد.

اولین فیلم سینمایی محمد کارت به تهیه کنندگی رسول صدرعاملی در ۱۲ بخش پیشتاز در نامزدی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر شد. علاوه بر دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن و مرد، صداگذاری و صدابرداری، تدوین نیز به عوامل این فیلم رسید و در مجموع، پنج جایزه از جشنواره شکار کرد.

«شنای پروانه» پیشتر از گزینه‌های اکران نوروز ۹۹ بود و به دلیل شرایط کرونا اکران آن به تعویق افتاد. اما اکنون برای احیای دوباره سینما پس از شرایط سخت کرونا و تعطیلی چهار ماهه سینماها وارد میدان شده است.

در این فیلم جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، آبان عسکری و علیرضا داوودنژاد ایفای نقش کردند.

پیش بینی می‌شود «شنای پروانه» پرفروش ترین فیلم اجتماعی گیشه ۹۹ باشد. فیلمی که فضا و ریتم آن نوید ظهور یک جریان تازه را در سینمای ایران خواهد داد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید