سینمای ایران
کرونا تولید کدام پروژه‌ها را به تعویق انداخت؟

احتمال عدم حضور فیلم‌های فرهادی، حقیقی، میرکریمی و جاویدی در فجر ۳۹

در حالیکه برگزاری جشنواره فیلم فجر تا چند ماه پیش فقط در حد یک گمانه زنی بود، اما با انتخاب محمد طباطبایی نژاد به عنوان دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر و اعلام برگزاری این رویداد با شرایط ویژه، به نظر می‌رسد این گمانه زنی به حقیقت پیوسته است. با وجود اینکه برگزاری این رویداد در سال جاری کار ساده ای نیست اما بسیاری از فیلمسازان با هدف شرکت در جشنواره امسال، در شرایط کرونا در حال تولید آثارشان هستند. در این میان اما چند فیلمساز مطرح که از مدت‌ها قبل خبر ساخت فیلم‌هایشان رسانه‌ای شده به دلیل پیش تولید طولانی، شانس کمتری برای رونمایی از آثارشان در جشنواره امسال دارند.

«قهرمان»
تازه ترین فیلم اصغر فرهادی قرار بود از مرداد ماه در شیراز کلید بخورد اما با افزایش شیوع کرونا، تولید این فیلم نیز تحت تاثیر قرار گرفت و سرانجام با دو ماه تاخیر، مهر ماه امسال جلوی دوربین رفت. حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، فیلمبرداری «قهرمان» اواخر فصل پاییز به پایان برسد اما به دلیل حساسیت‌های بالای اصغر فرهادی، حداقل چند ماه این فیلم درگیر مراحل فنی خواهد بود. برای همین بعید است فیلم فرهادی به جشنواره فجر امسال برسد.

«قلعه»
خرداد ماه امسال بود که خبر صدور مجوز فیلم «قلعه» به کارگردانی نیما جاویدی صادر شد. ظاهرا پیش تولید این پروژه به خاطر شرایط کرونا به زمان دیگری موکول شده است و به نظر می رسد سازندگان قصد ساخت این فیلم در روزهای پر التهاب کرونایی را ندارند. تنها چیزی که مشخص است همکاری مجدد مجید مطلبی با نیما جاویدی پس از فیلم موفق «سرخ پوست» است.
طبق شنیده‌ها نیما جاویدی در حال نگارش یک سریال برای شبکه نمایش خانگی نیز هست.

«تفریق»
یکی از پروژه‌های مهم سینمایی که با وجود اینکه ماه‌هاست در مرحله پیش تولید قرار دارد اما هنوز خبری از تولید آن نیست. این فیلم به کارگردانی مانی حقیقی و تهیه کنندگی مجید مطلبی قرار بود پس از پایان کار نوید محمدزاده در فیلم «شب، داخلی، دیوار» تولیدش آغاز شود، اما ابتلای این بازیگر به کرونا در پیشروی تولید هر دو اثر اندکی وقفه انداخت. به نظر می‌رسد محمدزاده حداقل تا پایان فصل پاییز درگیر فیلم وحید جلیلوند باشد.

«نگهبان شب»
رضا میرکریمی که در جشنواره سی و هفتم با فیلم تحسین برانگیز «قصر شیرین» حضور داشت، به تازگی پروانه ساخت «نگهبان شب» را دریافت کرده است. با توجه به اینکه نوید محمدزاده برای نقش اصلی این فیلم قرارداد بسته و این بازیگر تا پایان سال مشغول بازی در فیلم مانی حقیقی خواهد بود، «نگهبان شب» پیش تولید طولانی را پشت سر خواهد گذاشت. از طرفی ابتلای رضا میر کریمی به کرونا نیز پیش تولید این فیلم را به تعویق انداخته است

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید