جشنواره سی و هفتم
سرگذشت فیلم‌هایی که با موضوع تختی ساخته شدند

ناکامی حاتمی، تقوایی و کیمیایی در برابر جهان پهلوان

زندگی غلامرضا تختی بارها موردتوجه فیلمسازان قرار گرفته که حاصل این دورخیزها فقط دو فیلم سینمایی بوده است. بعد از «جهان‌پهلوان تختی» ساخته بهروز افخمی، فیلم «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی هم به سرانجام رسید که در جشنواره امسال حضور دارد.

او سراغ سه مقطع از زندگی جهان‌پهلوان رفته و داستان زندگی او را قاب گرفته است. افخمی «جهان‌پهلوان تختی» را شبه مستند ساخت و با این تمهید همه شائبه‌های درباره مرگ تختی از قتل تا خودکشی را نیز به چالش کشید ولی حکم قطعی صادر نکرد تا پایان زندگی تختی «رازگونه» بماند. افخمی ابتدا قرار بود فیلم ناتمام علی حاتمی را کامل کند اما سراغ روایت خود از زندگی تختی رفت. زنده‌یاد حاتمی 50 دقیقه فیلمبرداری کرده بود اما اجل مهلت نداد آن را کامل کند. بعد از مدتی مرتضی شایسته تهیه‌کننده فیلم توافقی اولیه با ناصر تقوایی به دست ‌آورد اما وزارت ارشاد با این کارگردان موافقت نمی‌کند. شایسته بارها اعلام کرده، بالاخره فیلم ناتمام علی حاتمی را کامل می‌کند. بااین‌حال کارگردان‌ها می‌گویند کار سختی است و چه‌بسا نتیجه‌ای به بار ننشیند. علاوه بر سینما، در تلویزیون هم پروژه ساخت رندگی جهان پهلوان به بن بست خورده است.

سال 1383 شبکه دو تصمیم می‌گیرد، یک فیلم – مجموعه بر اساس زندگی تختی به کارگردانی مسعود کیمیایی بسازد. طرح این پروژه تصویب می‌شود و علیرضا نادری برای نگارش فیلمنامه آن قرارداد می‌بندد. طولانی شدن مرحله پیش‌تولید و نیز برخی مخالفت‌ها با حضورکیمیایی باعث تعویض کارگردان می‌شود. سید رضا میرکریمی گزینه بعدی ساخت فیلم- سریال «جهان‌پهلوان تختی» بوده که این همکاری نیز شکل نمی‌گیرد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید