جشنواره سی و هفتم
آنچه در نشست خبری فیلم صفی یزدانیان گذشت

مخاطبان «ناگهان درخت» عاشقان سینما هستند

نشست رسانه‌ای فیلم «ناگهان درخت» با حضور صفی یزدانیان، کارگردان، پیمان معادی، تهیه‌کننده، مهناز افشار، شقایق دهقان، مهراب قاسم‌خانی بازیگر و جمعی از عوامل این فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، صفی یزدانیان گفت: این جا را خانه اول هر فیلم می‌دانم و فکر می‌کنم که تماشاگر از همین‌جا آغاز می‌کند. او با خواندن نوشته‌های شما خبرنگاران قضاوت خود نسبت به فیلم را آغاز می‌کند و انتخاب می‌کند که این را ببینید یا خیر.

او در مورد علاقه خود به لوکشین‌هایی خاص برای فیلم‌سازی گفت: در مورد تکرار شهر رشت به عنوان لوکیشن این فیلم باید بگویم که من از طرف مادری رشتی هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم. خود پیمان معادی نیز اصالتا رشتی است و یکی از دلایل اصلی که همکاری ما با هم آغاز شد، به همین مساله بازمی‌گردد.

در ادامه، پیمان معادی، تهیه‌کننده این فیلم صحبت کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در نوشتن فیلم‌نامه دخالت داشته است یا خیر، گفت: این دومین فیلمی است که به عنوان تهیه‌کننده حضور دارم. هر زمان که به عنوان تهیه‌کننده یا بازیگر در فیلم حضور دارم، در سناریو دخالتی نمی‌کنم چرا که اساسا در فیلمی که نیاز به دخالت در سناریو داشته باشد، بازی نمی‌کنم. از نظر من، فیلم‌نامه این فیلم بسیار کامل و دقیق بود و نیاز به هیچ دخالتی از جانب من نداشت. البته ما در مورد نقش‌ها و نوع بازی هر بازیگر صحبت‌هایی داشتیم.

یزدانیان در مورد موسیقی فیلم خود صحبت کرد و گفت: همیشه فیلم‌ها را به دلیل موسیقی آن دوست داشتم و بنابراین تلاش کردم تا فیلمی بسازم که موسیقی آن در ذهن باقی بماند.

کریستوف رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور موثر موسیقی در این فیلم گفت: در این فیلم موسیقی بیشتر در خدمت پیچیدگی و لایه‌های مختلف روایت بوده است و به همین دلیل بر روی رنگ‌های موسیقی بازی کردم. باید بگویم که بر سر انتخاب موسیقی‌های این فیلم، بحث و چالش زیادی با صفی داشتم و او در انتخاب این موسیقی‌ها نقش بسیار زیادی داشت. شاید به دلیل این که موسیقی بر روی رنگ‌های دیالوگ‌ها بازی می‌کرده است، موسیقی فیلم خیلی عامه‌پسند نباشد.

این کارگردان، در مورد معیار خود برای انتخاب بازیگران و استفاده از زهره عباسی در نقش مادر گفت: خانم عباسی دختر عمه آقای پایور است و در پروژه «در دنیای تو ساعت چند است» قرار بود همکاری کنیم. بنابراین ایشان کشف جدید من از5-6 سال پیش است. ایشان در این فیلم لطف کردند و کار کردند. او مادر درخشانی است و با دست و نگاهش کارهای زیبایی را خلق می‌کند.

زهره عباسی در مورد نقش خود گفت: این فیلم، اولین کار من بود. واقعا باید از آقای یزدانیان و معادی تشکر کنم که به من آرامش قلبی دادند. من مادر هستم و بازی کرد نقش مادر برایم عادی بود.

مهراب قاسمخانی، بازیگر این فیلم در مورد بازی کردن در یک فیلم سینمایی پس از سال‌ها گفت: هیچ وقت وسوسه بازی کردن را ندارم اما حضور در این فیلم برایم هیجان انگیز بود. در این سن و سال اصلا قصد تجربه‌های جدید را ندارم اما قصد داشتم تا پس از 25 سال فیلم‌نامه نویسی، بازی کردن را هم تجربه کنم. کار اصلی من نوشتن است و فقط دوست دارم که بنویسم.

مهناز افشار، دیگر سخنران این جلسه بود. او در مورد بازی کردن مقابل پیمان معادی گفت: پیمان معادی در دو مقطع، کمک بزرگی به من کرد. یکی بازی در فیلم برف روی کاج‌ها بود که ایشان شجاعانه پای من ایستادند و دیگری بازی در همین فیلم بود. یشان به عنوان تهیه ‌کننده و یک همکار، من را بسیار یاری کردند. در روز اولی که با آقای یزدانیان روبه‌رو شدم، ایشان به من گفت که باید چیزی بشوی که تاکنون نبوده‌ای. در همین جا بود که فهمیدم باید یک مجموعه‌ای از اتفاقات را بپذیرم و با آن کنار بیایم. باید بگویم که در این روزها بعضی از واژه‌ها افتخار است. خیلی خوش‌حال هستم که یکی از پیرزنان ایران هستم.

افشار در واکنش به یکی از متقدین پیرامون نقش خود گفت: باید از منتقدین تشکر کنم و بگویم که اتفاقا حرف‌های آنان باعث می‌شود که بهتر کار کنم و در این مسیر مصرتر بشوم. باید به آن منتقدان عزیزی که قصد دارند با واژه‌هایی بسیار تلخ، قلبی را بشکنند بگویم که شما نمی‌دانید که این حرف‌هایتان تا چه اندازه به بازیگران و خود من کمک می‌کند. اگر زن هستید، روی ماهتان را می‌بوسم و اگر هم زن نیستید اصلا چنین کاری را انجام نمی‌دهم!!!

پیمان معادی در مورد انتخاب عوامل این فیلم گفت: انتخاب خانم افشار، انتخاب قطعی صفی یزدانیان بوده است و انتخاب تمام عوامل بر عهده ایشان بود. روزی که با صفی یزدانیان، لیست عوامل را نوشتیم، لیست فوق العاده ای بود و باید تلاش می کردم که همه آنان را بیاورم. در مورد نقشی که به من پیشنهاد شد باید بگویم که بازی چنین نقش‌هایی، جنس سینمای من است و اگر چنین نقشی نباشد اصلا آن را بازی نمی‌کنم. من از جمله بازیگرانی نیستم که سالی چند فیلم بازی کنم و اگر ببینم که فیلمی از جنس سینمای من نیست، آن را بازی نمی‌کنم. اما در مورد این فیلم باید بگویم که بازی کردن چنین نقشی را با تمام وجود می‌خواستم. در مورد نقش مقابلم نیز باید بگویم که صحبت‌های زیادی وجود داشت و به سراغ افرادی رفتیم که بهترین آنان خانم افشار بود. این انتخاب بسیار فوق‌العاده بود.

معادی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال استقبال کم از این فیلم و فروش کم آن گفت: ناگهان درخت قرار نیست که بیاید و 25 میلیارد بفروشد. هم‌چنین محاسبات من این‌گونه نبوده است که به دنبال سود رسانی در این فیلم باشد. ممکن است که افراد کمی این فیلم را دوست داشته باشند و حتی ممکن است که به بخش هنر و تجربه برود. شاید تنها 10 درصد از مخاطبان سینما به دیدن این فیلم بیایند اما برای من مهم این است که این 10 درصد عاشقان سینما هستند. ما در این فیلم به 10 درصد از مخاطبان فکر کردیم و مطمئنا در تبلیغات نیز بسیاری از کارهایی که خیلی‌ها برای فروش انجام می‌دهند را انجام نخواهیم داد. در حقیقت، برای بیش‌تر دیده شدن این فیلم نه کار اضافه‌ای کردیم و نه انجام خواهیم داد. کمتر کسی جرات داشت که چنین فیلمی را بسازد اما من و صفی یزدانیان این قدر به همدیگر نزدیک شده بودیم که دغدغه‌های مشترک داشتیم و به نظرم کارگردانی که دغدغه مشترک دارد، باید فیلمش ساخته شود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید