جشنواره سی و هفتم

رکوردهای خاص معتمدآریا

در دومین روز جشنواره فجر فیلم در حالی«بنفشه آفریقایی» با بازی فاطمه معتمدآریا رونمایی شد که در کارنامه این بازیگر چند رکورد خاص دیده می شود. او تاکنون چهار بار سیمرغ گرفته که دو تای آن اصلی و دو مورد آن مکمل بوده است. معتمدآریا برای فیلم «هنرپیشه» از جشنواره بیست و یکم و «همسر» از جشنواره بیست و دوم برنده سیمرغ بلورین نقش اول شده و برای فیلم‌های «برهوت» و «مسافران» از جشنواره‌های هفدهم و بیستم سیمرغ مکمل گرفته است.

نکته جالب دیگر این که معتمدآریا جزو بازیگران زنی است که هم بخاطر نقش جدی و هم نقش کمدی صاحب سیمرغ شده. فیلم های «هنرپیشه» و «همسر»در دسته کمدی قرار می گیرند و «برهوت» و «مسافران» جدی هستند. این اتفاقی است که برای شبنم مقدمی هم رخ داده. مقدمی بخاطر کمدی «زاپاس» و فیلم جدی «امروز» صاحب دو سیمرغ مکمل شده است. ویشکا آسایش دیگر بازیگری است که برای کمدی «ورود آقایان ممنوع» سیمرغ اصلی گرفت اما در کارنامه اش سیمرغی دیگر وجود ندارد.

این سه بازیگر در جشنواره امسال صاحب فیلم هستند. معتمدآریا با فیلم های «بنفشه آفریقایی» و «جان دار» به میدان آمده است.«بنفشه آفریفایی» را مونا زندی حقیقی ساخته و معتمدآریا در آن نقش زنی را بازی می کند که از سال ها پس از جدایی و ازدواج با مردی دیگر، پی می برد همسر اول توسط فرزندان به آسایشگاه سالمندان سپرده شده. دلش تاب نمی آورد و او را به خانه خودش منتقل می کند. سوژه خاص«بنفشه آفریفایی» و چالش های نقش، فرصت دوباره ای است تا معتمدآریا توانایی خود را به رخ بکشد و احیانا صاحب جایزه شود.

ویشکا آسایش فیلم «سال دوم دانشکده من» را در جشنواره دارد و سهم شبنم مقدمی فیلم های «زهرمار» و «شبی که ماه کامل شد» است. اولی کمدی است و در بخش نگاه نو پذیریفته شده و دومی یک فیلم کاملا جدی.مقدمی در این فیلم نقش مادر همسر عبدالحمید را بازی می کند و از شانس های اصلی دریافت سیمرغ است.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید