جشنواره سی و هفتم
قدردانی تهیه کننده «غلامرضا تختی» از امیر جدیدی

توکلی: دلیل مرگ تختی را گفتیم تا به بزرگی زندگی‌اش بپردازیم

در نشست خبری «غلامرضا تختی» که اجرای آن را فرزاد حسنی بر عهده داشت و با استقبال خبرنگاران مواجه شد، بهرام توکلی نویسنده و کارگردان اثر، سعید ملکان تهیه کننده، ماهور الوند، حمیدرضا آذرنگ، بهنوش طباطبایی، ستاره پسیانی و دیگر عوامل این فیلم حضور داشتند. از نکات جالب این نشست آن بود که زمان آن تا نزدیک ساعت دو بامداد به طول کشید.

سعید ملکان و بهرام توکلی در ابتدای این نشست به دلیل تغییر زمانبندی در جدول نمایش جشنواره فجر و دیر رسیدن به نشست خبری عذرخواهی کردند.
.
بهرام توکلی در باره کوتاه بودن دوران کودکی تختی در فیلمش گفت : «در مورد بحث کودکی تختی ما می‌خواستیم از هر بخش اتفاق مهمی را استخراج کنیم. بخش‌هایی از کودکی بیشتر به آن‌ها پرداخته شد که در خاطرات خود تختی آمده است.»
.
سعید ملکان درباره حذف شخصیت امیر جدیدی از فیلم «غلامرضا تختی» که باعث نقدهای بسیاری به او و کارگردان فیلم شده بود، با اشاره به حضور امیر جدیدی در مراسم پیش از نمایش این فیلم در سالن رسانه‌ها گفت: «نبود امیر جدیدی در این فیلم صرفاً به دلیل مسائل مربوط به گریم بود. اتفاقاً رفتار امیر جدیدی کاملاً الگو بود، زیرا هر چند در فیلم بازی نکرد امروز در کنار ما فیلم را نگاه کرد و تا همین چند دقیقه پیش در کنار من نشسته بود.»

حمیدرضا آذرنگ در اواسط نشست خبری از بازیگران نقش کودکی تا بزرگسالی تختی که در سالن حضور داشتند، گفت: «من از این چهار بازیگر به شدت آموختم. من اعتقاد دارم که هیچ بازیگری نمی‌توانست به صداقت این چهار بازیگر نقش تختی را ایفا کند. من بخش کوچکی از این پروژه بودم و از این اتفاق به خود افتخار می‌کنم.»

توکلی درباره محوریت فیلمنامه خود اضافه کرد: «نکته مهم درباره زندگی تختی شیوه زندگی اوست. اما آنچه که همه صرفاً به آن استناد می‌کنند دلیل و چگونگی مرگ وی است. ما در همان سکانس اول به تماشاگر دلیل مرگ تختی را گفتیم تا بعد از آن به بزرگی زندگی وی بپردازیم.»

سعید ملکان در ارتباط با صحبت‌های کارگردان فیلمش تاکید کرد : «تمام وقایع این فیلم بر اساس تحقیقات گسترده بوده است. اتفاقات این فیلم تماماً واقعی است و ما به شدت در مستند بودن آن‌ها دقت داشتیم.»

طناز طباطبایی درباره بازی کوتاهش در نقش همسر غلامرضا تختی گفت: «وقتی سعید ملکان برای کار با من تماس گرفت در ابتدا به دلیل رابطه خوبی که از قبل با او داشتم و همچنین تجربه همکاری با بهرام توکلی اثر را پذیرفتم. از طرفی در راس آن نام بزرگمردی همچون جهان پهلوان تختی در میان بود که اسطوره اجتماعی و اخلاقی ایرانیان است. در زمانه‌ای که گاهاً برخی از اصول خانوادگی و اخلاقی کمرنگ شده بازی در فیلمی با موضوع زندگی مردی که الگوی تمام این خوبی‌ها بود افتخار بزرگی برای من بود.»
.
ستاره پسیانی هم درباره حضورش در این فیلم گفت: «من هنوز به شدت از دیدن فیلم سنگینم و از بهرام توکلی و سعید ملکان تشکر می‌کنم. برای خودم بازی در نقش فردی که آخرین بار تختی را ملاقات کرده بسیار جذاب بود.»
.
در پایان این مراسم هم سعید ملکان از اشخاصی که مدعی هستند او از رانت استفاده کرده خواست که با سند حرف‌هایشان را ثابت کنند و حمیدرضا آذرنگ هم گفت که خوب است تنها به فکر ایراد گرفتن از یکدیگر نباشیم و بیشتر فیلم ساخته شده توجه کنیم تا حواشی که پیرامون آن به وجود می‌آید.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید