جشنواره سی و هفتم
نگاهی به کارنامه سینمایی سید جمال ساداتیان

تهیه کننده ای با شش سیمرغ بلورین!

فیلم نیوز: شاید آن زمان که بسیاری از مخاطبان نام سید جمال ساداتیان را به عنوان تهیه کننده سریال «خواب و بیدار» دیدند، به یاد فردی افتادند که سال ها در کنار اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان مسئول دفتر رئیس دولت سازندگی فعالیت می کرد.

جمال ساداتیان همچون برادرش جلال که عضو حزب جمهوری اسلامی بود، در ابتدا وارد دنیای سیاست شد. اما با روی کار آمدن دولت اصلاحات به تولید آثار هنری از جمله فیلم و سریال روی آورد.

او پس از تهیه کنندگی سریال خاطره انگیز «خواب و بیدار»، به سینما آمد و در سال 83 تهیه کنندگی «به رنگ ارغوان» ابراهیم حاتمی کیا را بر عهده گرفت.

ساداتیان پس از همکاری با حاتمی کیا که منجر به توقیف این فیلم شد، سال 84 تهیه کنندگی فیلم جدید کارگردانی را قبول کرد که تا آن زمان تنها دو فیلم «رقص در غبار» و «شهر زیبا» را ساخته بود.

«چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی بیش از دو فیلم قبلی اش در جشنواره فجر موفق ظاهر شد تا نام او و تهیه کننده اش بیشتر سر زبان ها بیافتد.

ساداتیان که حالا در قامت تهیه کننده هم موفق ظاهر شده بود با تاسیس «بشرا فیلم» بیشتر روی تولید فیلم های سینمایی متمرکز شد و کارگردانان بسیاری برای همکاری با او علاقه نشان می دادند.

در طول این سال ها ساداتیان با سینماگرانی همچون پریسا بخت آور، علیرضا امینی، پیمان معادی، بهروز افخمی، فرزاد موتمن و… همکاری کرد و امسال به عنوان تهیه کننده «متری شیش و نیم» به جشنواره فجر آمد و شب گذشته برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی سن مرکز همایش های برج میلاد رفت.

اما اگر بخواهیم کارنامه هنری این تهیه کننده را مرور کنیم، باید بگوییم که او تا کنون 6 سیمرغ بلورین را به خانه برده است. فیلم های «به رنگ ارغوان» و «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» از جشنواره های بیست و هشتم و سی و دوم سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از داوران دریافت کردند.

از سوی دیگر تماشاگران هم به پروژه های این تهیه کننده روی خوش نشان دادند.

فیلم های «چهارشنبه سوری»، «به رنگ ارغوان»، «برف روی کاج ها» و «متری شیش و نیم» از جمله آثاری بودند که سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کردند.

با توجه به میزان موفقیت فیلم هایی که ساداتیان مسئولیت تولید آن را بر عهده داشته، می توان از او به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین تهیه کنندگان سینمای ایران یاد کرد: «تهیه کننده ای با شش سیمرغ بلورین»!

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید