تلویزیونجشنواره سی و هفتم
گزارش خبری فیلم نیوز از اولین برنامه لطیفی

آغاز «هفت» با نادیده گرفتن فرهادی

فصل پنجم برنامه هفت با یک حاشیه جدی شروع شد. این برنامه که سری جدید آن سه‌شنبه‌شب روی آنتن شبکه سه رفت، برخوردی عجیب با اصغر فرهادی داشت. در میانه برنامه یک آیتم پخش شد که محتوای آن مرور فیلم‌ها و کارگردان‌های مهم پس از انقلاب بود.

در این آیتم به اصغر فرهادی اشاره نشد و خیلی زود اعتراض‌هایی شکل گرفت که چرا برنامه هفت رسماً معتبرترین فیلمساز پس از انقلاب را سانسور کرده است. فرهادی علاوه بر اعتبار داخلی در عرصه جهانی هم صاحب وجاهت است و نادیده گرفتن او از سوی یک برنامه تخصصی سینمایی را نمی‌توان سهوی دانست. این کارگردان با کسب جوایز متعدد ازجمله دو اسکار ، جایزه جشنواره کن، خرس طلایی برلین و جایزه گلدن گلوب و همچنین ساخت دو فیلم برای کمپانی‌های خارجی چهره‌ای شناخته‌شده در سطح بین‌المللی است.

بعد از پخش آیتم، محمدحسین لطیفی، کارگردان سری جدید هفت، نیز اشاره‌ای به فرهادی نکرد و بجای آن از حس غروری گفت که فیلم‌های ساخته‌شده در چهار دهه اخیر به مخاطب می‌دهند. در همین برنامه، محمدرضا عباسیان دبیر اسبق جشنواره فجر، مساله افتخارآفرینی سینمای ایران در سطح جهانی را مطرح و تعریف کرد :« در جشنواره برلین و پس از نمایش «جدایی» مخاطبان 10 دقیقه اصغر فرهادی را تشویق کردند. این اتفاق برای ما ایرانی‌ها یک افتخار بزرگ است.»

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید