تلویزیون
پنجشنبه و از شبکه آی فیلم پخش می شود

آخرین فیلمی که از ایرج قادری در جشنواره فجر حاضر بود روی آنتن تلویزیون

«طوطیا» آخرین فیلم ایرج قادری است که مجوز حضور در جشنواره فیلم فجر را پیدا کرد، این فیلم قرار است پایان هفته از تلویزیون پخش شود.

به گزارش فیلم نیوز ، ایرج قادری بعد از پایان ممنوع الکاریش فیلم «میخواهم زنده بمانم» و «نابخشوده» را کارگردانی کرد که این دو فیلم به دلیل مقرراتی که آن سال ها در سینمای ایران حاکم بود در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند.

پیش از دولت اصلاحات و روی کارآمدن زنده یاد سیف اله داد، تمامی تولیدات سینمایی موظف به حضور در جشنواره فیلم فجر بودند .در آن سال ها فیلم هایی که به جشنواره نمی رسیدند اجازه اکران در طول سال را به دست نمی آوردند. از همین رو «میخواهم زنده بمانم» و «نابخشوده» در جشنواره فیلم فجر حاضر شدند. اما از سال 1376 و با شروع به کار دولت اصلاحات این قانون برداشته شد و فیلم ها دیگر موظف به حضور در جشنواره فیلم فجر نبودند و فقط آثار محدودی توسط هیات انتخاب برای شرکت در این رویداد انتخاب میشدند.

ایرج قادری «طوطیا» را در سال 1377 جلوی دوربین برد. این فیلم از محصولات «هدایت فیلم» بود که برادران شایسته تهیه و تولید آن را برعهده داشتند. «طوطیا» در آن سال متقاضی شرکت در جشنواره فیلم فجر شد و توانست به عنوان یکی از 22 فیلم منتخب وارد بخش مسابقه هفدهمین جشنواره فیلم فجر شود.

فیلم طوطیا در زمان اکران خود به فروش بسیار بالایی دست پیدا کرد

در آن سال فیلم های چون «روبان قرمز»، «هیوا»، «دوزن»، «بوی کافور، عطر یاس»، «شیدا» و… در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر حاضر بودند.

قادری بعد از طوطیا ، فیلم های دیگری چون «شهرت»، «سام و نرگس»، «چشمان سیاه»، «آکواریوم»، «محاکمه»، «پاتو زمین نذار» و «شبکه» را ساخت که هیچکدام موفق به حضور در جشنواره فیلم فجر نشدند.

«طوطیا» قرار است پنجشنبه هفته جاری 22 اردیبهشت ماه ساعت 22 از شبکه آی فیلم پخش شود. نام علیرضا داودنژاد در تیتراژ این فیلم به عنوان نویسنده آمده است. اما فیلمنامه اصلی متعلق به سعید مطلبی است که در آن سال ها مجوز فعالیت نداشت و پروژه ها اجازه این را نداشتند که نام او را در تیتراژ بیاورند.

در این فیلم فریبرز عرب نیا، شقایق فراهانی، افسانه بایگان و علی سرتیپی بازی دارند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید