تلویزیون
نکاتی جالب درباره سریال «ستایش» به بهانه بازپخش از شبکه آی‌فیلم

دست به دست شدن ستایش بین ایرج قادری ، اصغر هاشمی و سعید سلطانی

شبکه آی‌فیلم چند روزی است بازپخش فصل اول سریال «ستایش» را روی آنتن برده و قصد دارد در ادامه، فصل‌های دوم و سوم آن را هم پخش کند. فصل اول سریال در 44 قسمت ساخته شده، فصل دوم در 26 قسمت و فصل پایانی هم 41 قسمت دارد. با احتساب 111 قسمتی بودن سریال، «ستایش» حدود چهار ماه روی آنتن خواهد بود. این سریال از زمان کلید خوردن تا پخش فصل سوم حواشی و اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشت که به بهانه بازپخش مجدد آن به مرور این حواشی پرداخته ایم.

به گزارش فیلم‌نیوز، سریال «ستایش» سال 1389 روی آنتن رفت و با وجود پخش هفتگی، به یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌های دهه هشتاد تبدیل شد. کارگردان این سریال سعید سلطانی است، اما این‌که چطور سریال به او رسید و چه ماجرایی موجب شد تا نام «سعید مطلبی» که سال‌ها ممنوع الکار بود در تیتراژ این سریال به عنوان فیلمنامه‌نویس بیاید، موضاعاتی است که در این گزارش آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کارگردانی
نکته قابل توجه درباره سریال «ستایش» این بود که ابتدا ایرج قادری برای کارگردانی آن انتخاب شد. سریال به کارگردانی او وارد مرحله پیش‌تولید شد، اما عدم صدور مجوز از سوی تلویزیون از یک طرف و البته بیماری قادری موجب شد تا او از ساخت سریال کناره‌گیری کند. بعد از خروج ایرج قادری از این سریال، قرار شد کارگردانی کار به اصغر هاشمی واگذار شود. هاشمی حدود بیست روز با پروژه همکاری کرد اما از آن‌جایی که آرمان زرین‌کوب، تهیه‌کننده سریال از کارش رضایت نداشت، نهایتا تصمیم بر این شد که سعید سلطانی آن را بسازد. سلطانی آن زمان به واسطه ساختن سریال‌های پرمخاطبی مثل «پس از باران» و «خانه‌ای در تاریکی» مورد توجه قرار داشت.

فیلمنامه
فیلمنامه‌نویس سریال «ستایش» سعید مطلبی است. زمانی که ایرج قادری با تهیه‌کننده سریال به توافق رسید، شرط کرد که فیلمنامه زیر نظر سعید مطلبی دوست و یار همیشگی‌اش نوشته شود. مطلبی بعد از انقلاب ممنوع‌الکار بود و اجازه فعالیت نداشت، حتی پروژه‌های سینمایی اجازه نداشتند نام او را در تیتراژ و در بخش با تشکر‌ها بیاورند. با این حال او در همه پروژه‌های ایرج قادری حضور داشت اما نامی از او برده نمی‌شد. با ورود قادری به پروژه ستایش، سعید مطلبی هم وارد کار شد. اما بعد از کناره‌گیری او مطلبی همچنان در پروژه باقی ماند. در قسمت‌های ابتدایی نام او در تیتراژ نمی‌آمد، اما با پیگیری‌های انجام شده در نهایت ممنوع‌الکاری او به پایان رسید و از قسمت‌های میانی اسم سعید مطلبی به عنوان فیلمنامه‌نویس در تیتراژ سریال آمد.

بازیگر
نرگس محمدی بازیگر نقش اصلی سریال، تا پیش از بازی در نقش ستایش، در فیلم‌هایی مثل «ریسمان باز»، «سوپراستار» و … نقش‌هایی کوتاه بازی کرده بود. اما آن‌طور که شنیده می‌شود سعید سلطانی بعد از دیدن بازی او در فیلم «آناهیتا» به کارگردانی عزیز‌الله حمیدنژاد از او دعوت به همکاری کرده است. بعد از پایان فصل اول، قرار شد لعیا زنگنه در فصل دوم نقش میانسالی ستایش را بازی کند. او برای این نقش تست گریم هم داد اما به خاطر طولانی شدن روند تولید، نهایتا تصمیم بر این شد که با خود محمدی با گریمی متفاوت ایفاگر این نقش باشد.

گریم‌
برای اینکه نرگس محمدی بتواند در نقش میانسالی ستایش بازی کند، گریمی سنگین روی صورت او انجام شد. گریم ستایش به قدری اغراق‌شده بود و توی ذوق می‌زد که با اعتراض زیادی روبه‌رو شد و جوک‌های زیادی برای آن ساختند. حجم اعتراض‌ها و شوخی‌ها آنقدر زیاد بود که برای فصل سوم ترجیح دادند به جای استفاده از آن گریم سنگین، ستایش را با چهره خودش در مقابل دوربین بفرستند. مجددا انتقادها بالا گرفت و همه نوشتند وقتی ستایش در فصل دوم آنقدر پیر بوده، با چه منطقی در فصل سوم مجددا سنش کاهش پیدا کرده است؟ خلاصه «ستایش» به جهت گریم در فصل‌های دوم و سوم بسیار پرحاشیه بود.

شیوه پخش
در پایان دهه هشتاد، پخش سریال‌های نود شبی باب شد و مخاطبان عادت داشتند سریال‌ها را به صورت شبانه دنبال کنند. با این حال ستایش از معدود سریال‌هایی بود که به صورت هفتگی روی آنتن می‌رفت. بعد از اینکه فصل اول با پخش هفتگی توانستند موفقیت زیادی به دست بیاورند، فصل دوم را هم به همین ترتیب هفته‌ای یکبار روی آنتن فرستادند. فصل سوم اما به صورت شبانه روی آنتن رفت و البته ضعیف‌ترین فصل سریال هم بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید