تلویزیون
نقد تند رسانه همسو با صداوسیما به سریال تاریخی شبکه یک

راز ناتمام؛ یک سریال غیرحرفه‌ای، تصنعی و کسالت‌بار

از زمان پخش قسمت‌های ابتدایی سریال «راز ناتمام»، نقدهای مختلفی درباره آن منتشر شده بود اما حالا رسانه حامی صداوسیما در نقدی بسیار تند، اعلام کرده این سریال با ساختار ضعیف و تصنعی‌اش یکی از مهم‌ترین پرونده‌های امنیتی ایران را کوچک کرده است.

به گزارش فیلم‌نیوز، سریال «راز ناتمام» به کارگردانی امین امانی امشب (شنبه 19 شهریور) به پایان می‌رسد. خبرگزاری فارس به بهانه پایان پخش این سریال، نقد بسیار تندی نسبت به آن منتشر کرده است.

در این نقد به این نکته اشاره شده که «راز ناتمام» در بیان هیچ‌کدام از موضوعاتی که مدنظر داشته موفق نبوده است: « «راز ناتمام» می‌خواهد سه موضوع و سه داستان را در یک بسته، نمایش دهد؛ هم به بخشی از تاریخ انقلاب با محوریت شهید باهنر بپردازد، هم بعضی از جنایات منافقین و تحرکات امروز آنها را به تصویر بکشد و هم اینکه به از جان گذشتگی‌های سربازان گمنام امام زمان(عج) ادای دین کند اما عجیب آنکه در هیچ کدام موفق نمی‌شود.»

نویسنده معتقد است روند سریال کند و کسالت‌بار است و در بعضی موارد گنگ به نظر می‌‌رسد. او نوشته است: «به ویژه در قسمت‌های اول، فضا و ماجرای داستان سریال گنگ و مبهم است و مخاطب به سختی متوجه قضایا می‌شود. روند سریال کند و کسالت‌بار است و هیچ چرخش داستانی، هیچ شوک جذاب و هیچ کشف غیرمنتظره‌ای در آن وجود ندارد. شکل و شمایل دیالوگ‌های سریال کاملا شعاری است.»

در این نقد درباره انتخاب بازیگران هم به این نکات اشاره شده: «استفاده از بازیگران ضعیف با بازی‌های مصنوعی بویژه شخصیت دستیار رضا یعنی محمود که گویی درحال خواندن نوشته‌هایی از روی کاغذ است، شخصیت‌ پردازی های ناپخته و مهم‌تر از همه کارگردانی ضعیف و سپردن چنین سوژه نابی به یک فیلمساز کم تجربه سبب شده تا این سریال به یکی از ضعیف‌ترین کارهای تلویزیونی تبدیل شود‌.«

در پایان این نوشته هم آمده: «مجموعه«راز ناتمام» فاقد اصول اولیه سینمایی است و از این منظر است که قابلیت تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد و مخاطب را پس می‌زند. بهترین راه برای کوچک‌کردن یکی از مهم‌ترین پرونده‌های امنیتی ایران ساخت ضعیف‌ترین سریال در این موضوع است که متأسفانه«راز ناتمام» این امر را محقق کرده است و نه تنها تصویری ملموس و تأثیرگذار از تاریخ انقلاب و شخصیت‌های انقلابی ارائه نداده بلکه با نمایش تصنعی و ضعیف این مقطع حساس تاریخی، موجب دلزدگی مخاطبان تلویزیونی شده است.»

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

  • در تمام عمر 40 ساله ام سریال با این ضعف سناریو، بازیگر و شخصیت پردازی ندیده بودم و بسیار مایه تاسف بود.

دیدگاهتان را بنویسید