تلویزیون
ماجرای اعتراض صداوسیما به آپارات کماکان ادامه دارد

جبلی: شکایت می‌کنیم/ آپارات: چوب‌وفلکتان را جمع کنید/ حسن هدایت: تلویزیون باید از خدایش باشد

ماجرای شکایت رئیس صداوسیما از آپارات بابت رعایت نکردن کپی‌رایت برنامه‌های تلویزیون با واکنش شدید مدیرعامل صباایده و بنیان‌گذار آپارات روبه‌رو شده و علاوه بر اینها اظهارنظرهای مختلفی را در پی داشته.

به گزارش فیلم‌نیوز، دعوای میان پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما و محمدجواد شکوری‌مقدم، مدیرعامل صباایده و بنیانگذار آپارات این هفته بالا گرفت و پای حسن هدایت، یکی از تهیه‌کنندگان تلویزیونی هم به میان آمد.

جبلی تهدید کرده که نه فقط آپارات که از هر پلتفرمی حق کپی‌رایت و پخش برنامه‌های تلویزیونی را رعایت نکند، شکایت می‌کند و این اولین بارش هم نیست.

در پاسخ به این اظهارنظر، شکوری‌مقدم در رشته‌ توئیتی نوشته: «روش مواجهه آقای جبلی با ‌پلتفرم‌های کاربرمحور، مثل مدیریت مدرسه آنلاین با چوب و فلک است! در همه جای دنیا صاحب حق یک‌ محتوا اجازه ادعا و گزارش به پلتفرم‌های کاربرمحور دارد و اگر پلتفرم بی‌التفات بود، تازه فرایند حقوقی قابل پیگیری است»

در ادامه به این مسئله تاکید کرده که مدیران صداوسیما حتی زحمت یک گزارش ساده را هم به خودشان نداده‌اند و خیال کرده‌اند آنها کارمند مواجب‌بگیرشان هستند و باید نیروی انسانی را دربست در اختیار محتواهای فاخر آنها بگذارند و تاکید کرده: «نه برادر! اینجا فضای مجازی است، صداوسیما نیست که هر چه بخواهید با پول و مالیات مردم و سؤمدیریت‌تان، ماشین خشم و بی اعتمادی بسازید و کسی هم نگوید بالای چشمتان ابروست.»

شکوری‌مقدم به وضعیت ریزش مخاطبان تلویزیونی اشاره کرده: «شما به سازمان مطبوع‌تان برسید که در وضعیت اضمحلال رسانه‌ای و فروپاشی اعتماد قرار دارد، تکرار بازپخش سریال‌هایش ۲ رقمی شده و تبلیغات هر شرکتی را که پخش می‌کند اثر معکوس و منفی می‌گذارد. فضای مجازی را بگذارید برای مردم بماند.»

این مسئله با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده. مثلا حسن هدایت، تهیه‌کننده و کارگردان در گفت‌وگو با خبرآنلاین به این نکته اشاره کرده که تلویزیون باید از این مسئله استقبال کند: «صداوسیما باید خوشحال هم بشود که محتوای تولیدی‌اش در یک سایتی به جز سایت رسمی صداوسیما بازپخش برنامه‌ها انجام می‌شود. قاعدتا بخشی از وظیفه صداوسیما گسترش فرهنگ است و به جای اینکه دیگر سایت‌ها ا تشویق کنیم که شما می‌توانید از محتولای تولیدی ما استفاده کنید، می‌روند و شکایت می‌کنند، این موضوع برای من بسیار تعجب‌آور است.»

او گفته حالا که تلویزیون یک سری آنتن مجانی در اختیار دارد نباید از آنها شکایت کند و تاکید کرده: «می‌تواند گفت‌وگوهای دوستانه داشته باشد و بگوید ایرادی ندارد اگر شما می‌خواهید برنامه‌های ما را پخش کنید، ایرادی ندارد، در عوض با شرایط ما پخش کنید، چون کار تلویزیون کاسبی کردن نیست.»

هدایت درباره قانون کپی‌رایت هم گفته: «اما اگر بخواهیم از جنبه حقوقی ماجرا را بررسی کنیم؛ قانون کپی رایت در داخل کشور ما شامل شرایطی است که باید رعایت شود، اما من از منظر وسیع‌تری به ماجرا نگاه می‌کنم و آن هم بهبود اوضاع صداوسیما است تا بتوانند تعداد بیننده‌ها را افزایش دهند.»

هنوز مشخص نیست ماجرای این شکایت‌ به کجا خواهد رسید و جبلی چه واکنش جدیدی نشان خواهد داد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید