تلویزیون
آنالیز ویژه برنامه شبکه سه برای جام‌جهانی 2022 قطر

«جام 22» ، شما اینکاره نیستید / همه چیز بر مدار کلیشه و تکرار

بعد از مسابقات جام‌ملت‌های 2017 و یورو 2022 ویژه‌برنامه جام‌جهانی با نام «جام 2022» به گروه برنامه ساز «فوتبال برتر» واگذار شده است، برنامه جدید آن‌ها چند روز پیش از شروع جام‌جهانی پخش خود را از شبکه سه شروع کرد، برنامه‌ای که در همین قسمت‌های نخستین نشان داد چیز خاصی در چنته ندارد و برمدار همان کلیشه‌ها و ساختار تکراری گام برمی‌دارد.

به گزارش فیلم‌نیوز، شبکه برای پوشش جام جهانی 2022 قطر برنامه‌ای با نام «جام 2022» را چند شبی است روانه آنتن کرده است.  همزمان با شروع بازی ها این برنامه از حوالی 12:30 ظهر شروع می شود و تا حدود دو بامداد ادامه می یابد. بر اساس قسمت اولیه که از شامگاه پنجشنبه 26 آبان روی آنتن رفته، نمی توان منتظر یک ویژه برنامه متفاوت و سرگرم کننده بود و عجالتا، علاقمندان فقط باید به خود بازی ها که شبکه سه روی آنتن می فرستد، دلخوش باشند. در ادامه بخش‌های مختلف این برنامه را آنالیز کرده‌ایم.

مورد اول| مجریان : محمدرضا احمدی و محمد حسین میثاقی مجریان ویژه برنامه «جام 2022» هستند. آن‌ها در قسمت اول بعد از سلام و احوال پرسی، شروع کردن به صحبت. از میزبانی قطر گفتند تا تغییر زمان برگزاری و …. . این صحبت ها چیزی حدود 10 دقیقه طول کشید اما فاقد نکته ای تازه بود. بعد از آن مجریان به استادیوم دیگر که گوشه دکور اصلی قرار دارد رفتند. میثاقی بعد از این که پشت استند قرار گرفت خطاب به احمدی گفت که خاطرات یورو 2012 برایش زنده شده که در جایی مشابه کنار احمدی کارش را شروع کرده بود. میثاقی آن زمان تحت حمایت عادل فردوسی پور قرار داشت و حالا تبدیل به مجری اصلی ویژه برنامه های شبکه سه شده است. در بخش های دیگر هم مجریان به تفصیل درباره موارد مختلف صحبت می کردند که دلیل آن، به کمبود مهمان و آیتم برمی گردد.

یکی از بخش‌های برنامه«جام 22» مرور اخبار جام جهانی قطر است که توسط دو مجری جوان و ناشناخته اجرا می‌شود. درشب اول محمد حسین میثاقی و محمد رضا احمدی با حضور در این بخش استودیو به معرفی آن پرداختند

مورد دوم| مهمان :اسم جام جهانی در میان است و وقتی یک برنامه به مصاف آن می رود باید همه اجزای آن در حد این نام باشد. کما این که در دوره قبل، ویژه برنامه شبکه سه در اتفاقی پر سر و صدا با حضور حشمت مهاجرانی و علی پروین افتتاح شد. در ویژه برنامه «جام 2022» مجید جلالی از دقیقه سی وارد استادیو شد و تا پایان حضور داشت. جلالی مربی محترم و کارشناسی با دانش و البته محبوب است. اما برگ برنده برای افتتاحیه یک برنامه پرطمطراق نیست. وانگهی باید چهره ای دیگر کنارش حضور می داشت تا تنوع رقم بخورد. چرا جای دور برویم؟ همین ویژه برنامه شبکه ورزش(جام 22) در شب نخست با برانکو ایوانکوییچ به شکل زنده مصاحبه کرد و در بخش های دیگر سراغ مهمان های دیگر رفت. این برنامه برغم همه ایرادها، در قیاس با برنامه شبکه سه شروع بهتر داشت و به استاندارد نزدیک تر بود. البته این برنامه علاوه بر مهمان داخل استودیو میزبان تعدادی کارشناس و فوتبالیست خارجی به شکل ارتباط تصویری است. مهمترین مهمان این شب‌ها والتر زنگا دروازه‌بان تیم ملی ایتالیا در سال 90 بود. آنها در ویژه برنامه یورور 2020 هم با این روش پای تعدادی فوتبالیست و کارشناس خارجی به برنامه باز کردند که خروجی جذابی به همراه نداشت. اتفاقی که در ابرنامه جام 22 با حضور زنگا هم افتاد.

موردسوم | ارتباط زنده : یکی دیگر از بخش‌‌های برنامه «جام 22» ارتباط زنده با گزارشگران اعزامی به قطر است. شبکه سه دو خبرنگار جوان به‌نام‌های بهنام مهدی‌زاده و احسان خراسانی را به محل برگزاری مسابقات اعزام کرده تا ازحواشی این رویداد را با گزارش‌های تولیدی و زنده خود پوشش دهند. این مسولیت در دوره گذشته جام‌جهانی برعهده محمد حسن میثاقی بود. با توجه به اینکه میثاقی در این زمینه گزارشگر کاربلدی است، در آن دوره روی سوژه‌های خاص تمرکز می‌کرد و گزارش‌های جالبی را برای برنامه«2018» تهیه و ارسال می‌کرد. تا اینجا هنوز این دو گزارشگر نتواستند کار قابل توجهی ارائه دهند. شاید تنها گزارش ویژه آن‌ها ، گفت وگوی احسان خراسانی با مربی ایرانی تیم «الشحانیه» قطر باشد که آنهم به دلیل طرح سوالات کلیشه‌ای و همچنین قطع و وصل شدن ارتباط چندان به چشم نیامد. ضعف دیگر این ارتبا‌ط‌ها علاوه بر محتوا، کاستی‌های پیش پا افتاده‌ای است که در برقراری ارتباط به چشم می‌خورد. در اکثر موارد مخاطب شاهد ضعف فنی در این زمینه بوده یا ارتباط تصویری قطع شده یا صدای گزارشگر مشکل داشته است.

موردچهارم | آیتم ها : ضعف دیگر ویژه برنامه «جام 2022» در قالب آیتم هایش به چشم آمد. مواردی مثل معرفی ورزشگاه الثمامه، تفاوت های این دوره از جام جهانی، بررسی فهرست تیم ملی ، ستاره های مصدوم ، مصاحبه مردمی و … فاقد حرفی تازه هستند. از آن سو از نظر ساختار، نسبت به تولیداتی که در خود شبکه سه دیده ایم، عقب تر قرار می گیرند. در ویژه برنامه قبلی جام جهانی شبکه سه، آیتم هایی با سوژه های بکر و ساختار چشم نواز دیده ایم و حالا مخاطب به این دست تولیدات راضی نمی شود.

موردپنجم | دکور : اگر دکور برنامه شبکه ورزش را نمی دیدیم، احتمالا دکور برنامه شبکه سه را اتفاقی مهم قلمداد می کردیم. بماند که در همین شبکه، دکور جام جهانی 2014 و 2018 مخاطب را شگفت زده کرد. در شبکه ورزش استفاده ای بهینه از فضا و ویدئوال شده و طیف رنگ های مورد استفاده نتیجه ای جذاب رقم زده است. در شبکه سه رنگ طلایی که منبعث از رنگ جام است، غلبه دارد. اتفاق مهم بهره گیری از نمای بیرونی ورزشگاه الثمامه است که سنبل فرهنگ قطر محسوب می شود. در گوشه دکور هم جایی تعبیه شده تا مجریان اطلاعات و آمار را روی ویدئوال مرور کنند. این کار بر اساس کلیشه ها رقم خورده چرا که در شبکه ورزش شکل تازه و جذابی از ویدئوال مورد استفاده قرار گرفته است.

مورد ششم| محتوا : می دانیم شرایط برنامه سازی متفاوت از هر زمان دیگر است اما این که «جام 2022» هم به بدیهی ترین شکل به استقبال جام جهانی رفته، پذیرفتنی نیست. سازندگان نزدیک به هفت ماه فرصت در اختیار داشتند تا اتفاقی مهم رقم بزنند. نتیجه ای که بدست آمد اما هیچ تفاوتی با برنامه هایی که دقیقه نود روی آنتن می روند، نداشت. راستش به بهبود وضعیت شرایط «جام 2022» در قسمت های بعد هم امیدی نمی رود. دلیل این بدبینی سابقه ناموفق سازندگان در برنامه های قبلی است.

برنامه «جام 22» توسط مهدی هاشمی تهیه‌کننده برنامه «فوتبال برتر» در گروه ورزش شبکه سه تهیه و تولید می‌شود. هاشمی تابستان سال گذشته ویژه‌برناهمه یورور 2022 را هم تهیه و تولید کرده بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید