تلویزیون
سوالاتی درباره عدم اعزام گزارشگران به قطر برای گزارش بازی‌های ایران

چرا بازی‌های ایران از خود ورزشگاه گزارش نمی‌شود؟ / آیا حق پخش خریداری نشده است؟

با توجه به اینکه گزارشگران ایرانی به دلیل نخریدن حق پخش تلویزیونی مجاز به گزارش مسابقات از قطر نیستند، این سوال مطرح می‌شود که که سازمان صداوسیما با چه اسنادی ادعای داشتن حق‌پخش انحصاری جام‌جهانی 2022 قطر را دارد؟

به گزارش فیلم‌نیوز،«هم‌میهن» در گزارشی مفصل به این مسئله پرداخته که نام سازمان صداوسیما در سایت رسمی فیفا وجود ندارد و مشخص نیست با چه اسنادی ادعای داشتن حق پخش انحصاری جام‌جهانی 2022 قطر را دارد.

در حال حاضر نام ایران و سازمان صداوسیما در جدول پخش و حق‌پخش مسابقات جام‌جهانی مندرج در سایت فیفا وجود ندارد و فقط حق‌پخش حوزه تلویزیون (نه اینترنت) در قلمرو کشور ایران و آن هم فقط در اختیار «بین‌اسپورت قطر» است.

نکته قابل توجه اینجاست که بعضی کشورها، بیش از یک شبکه حق‌پخش این مسابقات را خریداری کرده‌اند؛ برای مثال در اروگوئه پنج شبکه، در ژاپن و پرتغال چهار شبکه و در کشورهایی چون آلمان، کره‌جنوبی و اسپانیا هرکدام سه شبکه این رقابت‌ها را خریداری کرده‌اند.

درباره ایران اما مسئله به شیوه دیگر است. برخلاف المپیک 2020 توکیو در تابستان سال قبل که نام سازمان صداوسیما و اختیار توزیع و اجازه پخش تلویزیونی به رسانه ملی اعطا شده بود و تیم رسانه‌ای و خبرنگاری با در اختیار داشتن استودیو و «باکس گزارش» در کشور ژاپن حضور پیدا کردند، در مورد جام‌جهانی حتی گزارشگران ایران برخلاف دوره‌های قبل در دوحه قطر حضور نخواهند داشت. درواقع هر سه مسابقه تیم‌ملی ایران مقابل انگلیس، ولز و آمریکا با گزارشگران ایرانی داخل کشور گزارش خواهد شد.

حالا سوال اینجاست که سازمان صداوسیما با چه اسنادی ادعای داشتن حق‌پخش انحصاری جام‌جهانی 2022 قطر را دارد درحالی که حتی نام این سازمان در سایت رسمی فیفا وجود ندارد؟ آنهم در شرایطی که برای حضور رسانه‌ای در کشوری نزدیک در خلیج فارس و کشوری که برای دادن مجوز و ویزا مشکل خاصی ندارد، به در بسته خورده است؟

برخی معتقد بودند حضور نیافتن گزارشگران ایرانی در کشور قطر و گزارش زنده در ورزشگاه‌ها به‌خاطر کنترل کردن برخی اعتراض‌ها روی سکوهاست، اما واقعیت این است که مجوز حضور گزارشگران ایرانی باتوجه به نخریدن حق‌پخش تلویزیونی، در کشور قطر محقق نشده است.

تیم ملی ایران روز دوشنبه سی‌ام آبان ماه در نخستین بازی خود در چارچوب رقابت‌های جام‌جهانی 2022 قطر و از ساعت 16.30 به مصاف تیم ملی انگلستان می‌رود. گزارش این بازی را محمد رضا احمدی از داخل استودیو برنامه «جام 22» انجام می‌دهد.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید