تلویزیون
شبکه سه در کانون حاشیه‌ها ، از طبیب تا سیاست‌خارجی

علی فروغی در بن‌بست

شبکه سه این روزها در صدر خبرهای حاشیه‌ای قرار گرفته است. بعد از ماجرای اظهارنظر پزشک در «طبیب» که منجر به توقیف برنامه شد، حالا فارسی حرف زدن مهمان خارجی برنامه «سیاست خارجی» هم جنجال جدیدی به راه انداخته است. علی فروغی، مدیر شبکه سه چند وقتی است با چالش‌هایی اساسی روبه‌روست.

به گزارش فیلم‌نیوز، روز یکشنبه فارسی صحبت کردن کارشناس هندی برنامه «سیاست خارجی» شبکه سه حاشیه‌ساز شد. ماجرا از این قرار بود که که از ابتدای برنامه، سوالات برای کارشناس هندی برنامه به زبان انگلیسی ترجمه می‌شد اما بعد از قطع ناگهانی صدا یکباره به فارسی ‌گفت: «صدا دارد.» انتشار بریده‌ای از این گفت‌وگو در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های منفی مختلفی روبه‌رو شد. خیلی‌ها به این مسئله معترض شدند که شبکه سه مخاطبانش را سرکار می‌گذارد و با آنها صداقت ندارد. بعد هم که مجری برنامه توضیح داد کارشناس برنامه فردی هندی بوده که در ایران ساکن است و تا حدی فارسی بلد است اما برای یک گفت‌وگوی طولانی به راحتی نمی‌ تواند فارسی صحبت کند بازهم مسئله ختم به خیر نشد، چون برخی از توئیت‌هایش به زبان فارسی منتشر شد و باز هم به حاشیه‌ها دامن زد. هنوز واکنشی از سوی مدیران شبکه سه به ین مسئله داده نشده.

روز شنبه هم برنامه «طبیب» درگیر حاشیه بود؛ حاشیه‌ای که منجر به تعطیلی برنامه شد. شبکه سه سال‌ها است برنامه «طبیب» را در باکس صبحگاهی به شکل زنده پخش می‌کند. برغم تعدد برنامه‌هایی با موضوع سلامت و پزشکی، «طبیب» همچنان محبوب مخاطبان است و نام آن در فهرست پربیننده‌ها دیده می‌شود. صحبت‌های اخیر یک کارشناس اما کار دست آن داد و معاونت سیما جلوی پخش آن تا اطلاع ثانوی را گرفته است. سوال اینجاست که چرا خود شبکه سه بیانیه نداد و معاونت سیما به ماجرا ورود کرد؟ آیا این نشانه ای از رابطه نه چندان خوب با مدیر شبکه سه است؟ حتی اگر فرض کنیم ورود معاونت سیما به ماجرا، ضریب دادن به حساسیت تلویزیون است باز هم نمی توان جلوی شائبه‌ها را گرفت. خود شبکه سه نمی‌توانست مجری ،کارشناس و سازندگان «طبیب» را توبیخ کند؟

چندی پیش فیلم‌نیوز خبری منتشر کرد مبنی بر این که مدیریت جدید تلویزیون، مخالف حضور احسان علیخانی در «عصر جدید» است. در عین‌حال از حمایت قاطع فروغی نسبت به علیخانی نوشت. این روزها که فصل سوم این مسابقه پرطرفدار در حال اتمام است، چالش اصلی مدیر شبکه سه، حفظ تهیه کننده و مجری «عصر جدید» برای فصل بعد است. او خوب می داند تغییر در برنامه، آسیب هایی جدی به دنبال دارد و منجر به افت کیفی و کاهش مخاطب آن خواهد شد. ساخت برنامه ای چون «عصر جدید» از عهده هر گروهی ساخته نیست .

روز یکشنبه یادداشتی از داوود مرادیان، مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» منتشر شد که حاوی انتقاد از رویه شبکه سه در سریال سازی است. او این یادداشت را به بهانه پایان «حکم رشد» نوشته و از این سریال به عنوان «فاجعه» یاد کرده:« من برای مدیران عزیز شبکه‌ سه در بخش نمایشی احترام قائلم و مساله لزوم پرکردن آنتن را هم درک می کنم. اما ترس این مدیریت از جریان روشنفکری منجر به افسردگی شدید بچه حزب‌اللهی‌ها شد.»

نه فقط علی فروغی که کل مدیران سیما، روزهای سختی را تجربه می کنند. آنتن شبکه ها از محتوای جذاب و مفید خالی است و در این شرایط، فروغی با چالش های مختلف مواجه شده. مفهوم سریال جدید شبکه سه یعنی «تازه وارد» مطلوب بخشی از همفکران فروغی است اما از نظر هنری جایی برای دفاع ندارد و شکست آن دور از ذهن نیست. وانگهی فصل فوتبالی تمام شده و شبکه سه یک امکان مهم را از دست داده است. این شبکه برغم همه ضعف ها، همواره در نظرسنجی های مردمی رتبه اول یا دوم را در اختیار داشته. آیا با از دست دادن برندها ، می تواند موقعیت فعلی را حفظ کند؟ چالش های علی فروغی طبیعی است یا برنامه ریزی شده؟!

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید