تلویزیون
مجلس به شدت پیگیر بودجه برای ساخت سریال‌های تلویزیونی فاخر است

4 هزار میلیارد تومان هزینه ساخت سریال‌های «سلمان» و «موسی(ع)»

بحث تولید سریال‌های «سلمان فارسی» و «حضرت موسی (ع)» این روزها به یکی از مسائل مهم مجلس شورای اسلامی تبدیل شده و نماینده‌ها به دنبال راهی برای گنجاندن بودجه این سریال‌ها در ردیف بودجه سال 1402 صداوسیما هستند. به گفته نائب‌ریس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس، هرکدام از این سریال‌ها 2 هزار میلیارد بودجه می‌خواهند و باید سالی هزارمیلیارد به صداوسیما تزریق شود تا کارشان راه بیفتد.

به گزارش فیلم‌نیوز، بعد از اینکه محمدرضا میرتاج‌الدینی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس از میزان بودجه لازم برای ساخت سریال‌های فاخر صحبت به میان آورد، حالا جواد نیک‌بین، عضو کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با تسنیم در تایید صحبت‌های  میرتاج‌الدینی اعلام کرده ساخت این دو سریال برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد و باید به جریان بیفتند.

نیک‌بین توضیح داده: « مطمئناً به سرانجام رسیدنِ این سریال برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. باید این نوع کارها هرچه زودتر سر و سامان بگیرند؛ بسیار خرسندم سریال «سلمان فارسی» پیش می‌رود و باید مشکلات این سریال را به لحاظ امکاناتی و بودجه‌ای برطرف کنیم بدون هیچ دغدغه‌ای پیش بروند.»

هنوز صحبتی از میزان بودجه حمایتی برای ساخت این دو سریال به میان نیامده اما نیک‌بین تاکید کرده: ««ما د‌غد‌غه‌مند‌انه د‌نبال تحقق عد‌الت فرهنگی د‌ر بود‌جه ۱۴۰۲ هستیم، اما از صد‌ا و سیما و وزارت فرهنگ هم انتظار د‌اریم به د‌نبال تولید‌ات فاخر باشند.»

در ادامه این بحث، در یادداشتی که خبرآنلاین منتشر کرده، نویسنده توضیح داده که پنج سال پیش میزان بودجه اولیه «حضرت موسی (ع)» 250 میلیارد تومان برآورد شده و همان زمان هم با این حجم بودجه مخالفت‌هایی صورت گرفته. حالا بعد از پنج سال، برآورد این سریال از 200 میلیارد به 2هزار میلیارد تومان رسیده و 10 برابر شده است. نکته قابل توجه اینکه هنوز تولید سریال شروع نشده و تجربه نشان داده هزینه نهایی معمولا 3 برابر برآورد اولیه خواهد شد.

سریال سلمان فارسی به کارگردانی داود میرباقری در حال حاضر مراحل تصویربرداری خود را پشت سر می‌گذارد، این در حالی است که سریال «موسی(ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیاهمچنان در مرحله پیش تولید و انتخاب بازیگر است. چندی پیش تهیه‌کنندگی این سریال از سید احمد میر علایی به سید محمود رضوی واگذار شد.

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

  • آفرین به آقای میرباقری ! 2000 میلیارد تومان بودجه را صرف ساختن pirates of the Caribbean کرده؟

دیدگاهتان را بنویسید