تلویزیون
انتقاد علی نصیریان از محتوای سریال های صداوسیما

سانسور در تلویزیون مانع رشد می‌شود

علی نصیریان هنرمند مطرح و پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که سریال «برادر جان» را در ماه مبارک رمضان روی آنتن دارد، درباره محتوای سریال‌های تلویزیونی در سال های اخیر  و اینکه چقدر توانسته اند مخاطب جذب کنند، به مهر گفت: به نظرم تلویزیون آنطور که باید مخاطبش را جذب نکرده است چون قصه‌ها درد و حرف مردم را بیان نمی‌کند. مردم باید خودشان را در قصه‌ها ببینند؛ زندگی، گرفتاری‌ها و مشکلات خود را ببینند. نباید قصه‌هایی درباره طلاق و اعتیاد سر هم کرده و آن‌ها را تکرار کنیم. برای من در این مدت فیلمنامه‌هایی می‌آوردند که تکراری بودند و اخیراً درباره فیلمنامه ۲ سریال پیشنهادی دادند و گفتم که همان نقش‌ها را پیش از این بازی کرده و به همین دلیل ردشان کردم‪.

نصیریان ضمن انتقاد از نبود قصه‌های جذاب در سریال‌های تلویزیونی، در ادامه تصریح کرد: سانسور و ممیزی تلویزیون مانع بسیاری از حرکت‌ها و رشدها می‌شود اما از طرف دیگر در ادبیات داستانی ما قصه‌های بسیار زیبایی از نویسندگانی مانند محمود دولت‌آبادی و یا هوشنگ گلشیری و… وجود دارد، چرا از این‌ها استفاده نمی‌شود؟ چرا تلویزیون این قصه‌ها را نمی‌سازد و قصه‌هایی سر هم می‌کند که برای مخاطب امروز نیست‪.

او در ادامه خاطرنشان کرد: تلویزیون باید در نگاهش نسبت به سریال‌سازی تجدیدنظر کند. شبکه‌های خارجی و آثار خارجی رقابتی را درست کرده‌اند و سعی دارند مخاطب ما را پای سریال‌های خود بکشانند. ما باید تلاش کنیم مردم را با کارهای ماندگار به عنوان مخاطبان خود نگه داریم.

بازیگر سریال «شهرزاد» در پایان تاکید کرد: من می‌دانم ما استطاعت ساخت سریال‌های درخشان‌تری را داریم و آن چیزی که اکنون نمایش داده می‌شود همه ظرفیت و استعداد ما نیست استعداد ما خیلی بیشتر از این‌هاست و باید سعی کنیم خود را به سطح واقعی توانایی‌هایمان برسانیم‪.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید