تلویزیون
یادداشت علی شادمان درباره وضعیت بلاتکلیف «سرزمین کهن»

یک درد یازده ساله

«سرزمین کهن» آذر ماه سال ۱۳۸۷ کلید خورد و در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ پروژه بعد از ۹ سال در سه فاز با خاطرات سخت و شیرین به پایان رسید. چهار قسمت از آن پخش شد و با استقبالى دلچسب و کم نظیر همراه بود؛ و بعد به دلیل یک سؤتفاهم تمام عیار و رِندىِ بعضی از‌ مسؤلین آن زمان پخشش متوقف شد !

من برای این سریال دو سال از عمر و سلامت روح و جسمم را صرف کردم،در دوران بلوغ بودم و یک سال و نیم از آن دو سال را هر شب آمپول‌های جلوگیری از رُشد میزدم تا چهره و قَدَم تغییر نکند هنوز با عواقبش می جنگم مِنتی هم نیست ؛ اما حالا بر خود لازم دانستم تا توضیحی جامع در باب مشکلات پیش آمده بدهم، شاید که گره گشا باشد و قفل توقیف از «سرزمین کهن» باز شود و ۹ سال از عمر هزاران نفر( تنها روزى نزدیک به سه هزار هنرور در بخش عمده ای از سریال ) که برای ساختش تلاش کردند تلف نشده باشد.

موجز می‌گویم :
«سرزمین کهن» روایت قهرمانانه‌ی زندگی شخصیتی بود به نام
«رهی اردکانی» که در قسمت ۶ کاملن مشخص می شد از قوم اصیل و شریف بختیاری ست ؛ دقت کنید ، قهرمان این سریال یک «بختیاری» بود.اما از آنجا که مسئولین نپذیرفتند یا شاید نمی خواستند بپذیرند که این سریال چه ارزشی دارد و طبقِ معمولِ همیشه بیشتر خویش اندیش بودند تا به فکر منفعت جمعى،«سرزمین‌کهن» تا این لحظه در کمد های صدا و‌سیما خاک می خورد.

و اما سه مُهم ؛ یک :
درود می فرستم به قوم عزیز و بزرگِ بختیاری به‌خاطر ایستادگی و همبستگی شان برای جلوگیری از پخش اَثری که فکر می کردند پخشَش به صلاحشان‌ نیست و دریغا که ای کاش برای مطالبات دیگرمان هم همینقدر ایستادگی‌ می کردیم تا کار به اینجا و کارد به استخوان نرسد.

دو: متأسفم برای مسئولینِ آن دوره که برای شفاف سازی و حل سؤتفاهمِ پیش آمده، نه تنها هیچ تلاشی نکردند بلکه در تکاپوى ماهی گیری خودشان از آب گل آلود بودند و به دنبال جذب محبوبیتِ از دست رفته شان یقه پاره کردند که ما هم با مردممان هستیم.

سه : پس از ماجرایى که رفت گروه سازنده‌ی «سرزمین‌کهن» تصمیم گرفتند در هر پلانى از سریال، هر شخصیتى که از کلمه ی «بختیاری»‌ استفاده می کند را دوبله کنیم. این اَمرِ سخت مدت ها زمان بُرد ، اما شد. حالا در «سرزمین کهن» همه بجای «بختیاری» می گویند «بهادری» (و چه غم انگیز) پس دیگر مشکل کجاست و چیست ؟ چرا پخشش نمی کنید ؟ آن هم در این روزها که شبکه های تلویزیون دائم در حال بازپخش سریال های قدیمی برای بارِ صدم هستند.

جناب آقای علی عسگری ریاست سازمان صدا و سیما
اگر می گویید یکی از اهداف مهم‌تان ایجاد دیالوگ با نسل جوان است پس بیایید برقرارش کنیم ، در این روزها که مردم سخت درگیر ویروسِ منحوسِ کرونا و مشکلات سر به فلک‌کشیده معیشتی هستند و سرگرمی جز تلویزیون ندارند به آنها محصولی که با پول خودشان تولید شده را ارائه کنید و برای پخش سریال الف ویژه «سرزمین کهن»تمهیدی کارساز بیاندیشید.
سپاسگزار
علی شادمان ( رهی اردکانی یا … )

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید