تلویزیون
انتقاد حسین علیزاده از عملکرد یک مسابقه پربیننده تلویزیونی

مدیران صداوسیما ضد فرهنگ هستند/ به برنامه های خارجی انتقاد داریم ولی از آنها تقلید می کنیم

حسین علیزاده آهنگ‌ساز مطرح و پیشکسوت که امروز صبح در نشست رسانه‌ای سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان حضور پیدا کرده بود، به انتقاد از عملکرد صدا و سیما نسبت به عرصه موسیقی پرداخت و بیان کرد: متاسفانه یک نفر در صدا و سیما نیست که مسئولیتی برای موسیقی داشته باشد. آن‌ها فکر ضد فرهنگی دارند که اصلاً توجهی به موسیقی و رویدادهایی چون «موسیقی جوان» ندارند و وای به حال مملکتی که صداوسیمای آن درکی از موسیقی ندارد.

عضو هیات داوران بخش موسیقی دستگاهی جشنواره موسیقی جوان، در ادامه تأکید کرد: ما همیشه معترض به موسیقی و شرایط آن هستیم که متاسفانه صدا و سیما در آن نقش زیادی دارد. متاسفانه وقتی جایی پولی نداشته باشد نهادی چون صدا و سیما وارد آن نمی‌شود. بعد از چهل سال دیگر دیر است که به این ماجرا بپردازیم اما ما وظیفه داریم که در این تریبون‌ها اعتراض خود را اعلام کنیم.

این آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی با انتقاد از حضور برندگان جشنواره‌های موسیقی در برنامه‌های تلویزیونی پربیننده، تصریح کرد: من به همه پدر و مادرها توصیه می‌کنم از چهره‌های این جشنواره سو استفاده نکنند. این بچه‌ها متاسفانه بعد از اینکه در جایی شهرت پیدا می‌کنند در جاهای دیگر مورد سو استفاده‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرند. من به پدر و مادرهایی که دنبال چنین روشی برای شهرت کاذب هستند به شدت معترض هستم. چرا که چنین رویکردی موجب می‌شود کودکان پیشرفت نکنند. جالب اینکه صدا و سیما هم در این شرایط از کودکان حمایت می‌کند که به جای نفع به آن‌ها ضرر می‌رساند.

علیزاده تاکید کرد: قطعاً جشنواره موسیقی جوان تا به حال به این موضوع فکر نکرده بود. شرایط به وجود آمده اتفاقات غیر مترقبه‌ای است که باید الان به آن فکر کرد. جالب است شما بدانید همین اجرایی که برخی از هنرمندان نوجوان در این برنامه‌ها دارند، قطعاً با رای منفی هیات داوران همین جشنواره روبه‌رو می‌شد.

علیزاده با اشاره به اینکه جشنواره موسیقی جوان باید با این موضوع جدید برخورد جدیدی داشته باشد، در ادامه می گوید: قطعاً اگر برنامه‌های رسانه ملی سالم بود ما استقبال می‌کردیم. به اعتقاد من این اتفاقات در تبلیغاتی ترین شکل ممکن است که من مقصر اصلی را پدر و مادر این هنرمندان می‌دانم که اجازه می‌دهند فرزندانشان در این برنامه‌ها شرکت کرده و از شهرت کاذب برخوردار شوند.

این مدرس موسیقی در پایان گفت: ما صبح تا شب از برنامه‌های خارجی رسانه‌های غربی انتقاد می‌کنیم اما جالب اینکه خودمان از روی آن‌ها تقلید می‌کنیم. شما بدانید در همان برنامه‌ها وقتی استعدادی کشف می‌کنند از او حمایت‌های دانشگاهی و مالی می‌کنند که گرچه آن هم مافیا دارد اما غیرقابل مقایسه با شرایط ما نیست. در حالی که ما فقط از این موضوعات استفاده تبلیغاتی می‌کنیم. ما در این جشنواره فقط می‌خواهیم بکوشیم که این کودکان و نوجوانان هنرمند شرکت‌کننده که صداهای آسمانی دارند، فارغ از هرگونه جریان تبلیغاتی و چهره‌سازی سعی در ارائه یک هنر آسمانی داشته باشند. جالب اینکه در این شرایط تبلیغاتی فقط خوانندگان هستند که در برنامه تلویزیونی ستاره می‌شوند در حالی که نوازندگان هیچ ارزشی ندارند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید