تلویزیون
پیشنهادهای مالی عجیب برای حضور در صدا و سیما

درخواست 20 میلیونی نو ستاره «عصر جدید»

شنیده می‌شود برخی شرکت کننده‌ها که با «عصر جدید» و «خندوانه» به شهرت رسیدند برای حضور در برنامه‌های تلویزیونی درخواست دستمزد میلیونی دارند و حتی یک خواننده برای اجرای یک برنامه، 20 میلیون تومان پیشنهاد کرده است.

 

به گزارش هفت صبح، یکی دو روز است تیزرهای سری دوم «عصر جدید» از شبکه سه پخش می‌شود. در این تیزر از علاقه‌مندان خواسته می‌شود فیلم‌های خود را ارسال کنند تا در صورت تایید اولیه وارد مرحله اصلی شوند. همزمان خبر پخش سری جدید «خندوانه» در نوروز 99 به گوش می‌رسد. نقطه اشتراک این دو برنامه، مجموعه استعدادهایی است که در آن‌ها شکوفا می‌شوند؛ استعدادهایی که بعد از پایان برنامه غالبا وارد بازار کار می‌شوند و حتی برای حضور در تلویزیون طلب پول می‌کنند.

 

شاید بگویید که طبیعی است که یک نفر برای عرضه هنرش دستمزد بگیرد. پاسخ این است؛ اولا کسی که در تلویزیون به شهرت رسیده، لاقل در چند سال اول حرمت رسانه را نگه دارد و شرایط سخت مالی برنامه سازان را درک کند. دوما مبلغی که طلب می‌کند باید معقول باشد. صحبت از دستمزد 20 میلیونی است! شنیده می‌شود یکی از خواننده‌هایی که در «عصر جدید» به شهرت رسید برای حضور در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه، 20 میلیون خواسته است.

 

طلب دستمزد برای حضور در تلویزیون فقط محدود به آن خواننده نمی‌شود. دیگر کسانی که در «عصر جدید» چهره شدند هم برای اجرا در تلویزیون پول می‌خواهند. مثلا یک نفر از آن‌ها برای تولید صدای موسیقی، دست کم پنج میلیون برای 10 دقیقه می‌خواهد! یا یکی از کسانی که تقلید صدای خواننده‌ها را می‌کند و به همین خاطر در «عصر جدید» معروف شد، می‌گوید برای حضور در یک برنامه کمتر از 4 میلیون نمی‌گیرد! البته آنطور که شنیده می‌شود استتثنائاتی هم وجود دارد. بعضی از شرکت کنندگان «عصر جدید» و استند آپ کمدین‌های «خندوانه» حاضر هستند بدون دستمزد در یک برنامه شرکت کنند. تعداد این دسته اما انگشت شمار است.

 

اما وقتی از چند منبع معتبر چنین عدد و رقم‌هایی شنیدم یک پرسش در ذهن‌مان شکل گرفت؛ چرا تلویزیون با چهره‌های گمنام قرارداد نمی‌بندد؟ بیایید به یک سال قبل برگردیم. چه کسی شرکت کنندگان «عصر جدید» را می‌شناخت؟ مگر آمال‌شان پذیرفته شدن در این مسابقه نبود؟ پس چرا حالا ناز می‌کنند؟ اگر همزمان تلویزیون با آن‌ها قرارداد ببندد و بخواهد برای مدتی مشخص(مثلا پنج سال) به شکل رایگان در برنامه‌ها شرکت کنند، مشکل حل می‌شود. واقعیت این است که شرکت‌کنندگان در مسابقه خنداننده شو «خندوانه» و برنامه استعدادیابی «عصر جدید» و حتی چهره‌های ناشناخته‌ای که برای اولین در یک سریال روتین تلویزیونی پرمخاطب بازی می‌کنند، خیلی زود به محبوبیت می‌رسند. این امکانی است که تلویزیون فراهم می‌کند و از ناشناس‌ها چهره مطرح می‌سازد. این شرکت‌کنندگان بعد از شهرت می‌توانند به کمک برنامه‌سازان بیایند و بر جذابیت برنامه‌ها اضافه کنند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید