تلویزیون
پرتره فیلم نیوز به بهانه تولد ایرج طهماسب

خاطره ساز نسل‌ها

ایرج طهماسب بیش از سه دهه است که برای ما خاطره سازی می‌کند. او برای نسل امروز و بچه‌های دیروز، چهره نام آشنا و معتبری است که اغلب‌مان این هنرمند محبوب را به عنوان پدر کلاه قرمزی و آقای مجری می‌شناسیم.

ایرج طهماسب متولد ۳۰ اردیبهشت ۱۳۳۸ است. اوایل دهه شصت فعالیت هنری خود را در سینما و تلویزیون به عنوان نویسنده، کارگردان، بازیگر و عروسک گردان شروع کرد.

همزمان با فعالیت در سینما، برنامه سازی برای گروه کودک و نوجوان نیز به دغدغه مهم او در عرصه هنر تبدیل می‌شود.

او در اولین قدم، به عنوان «کارگردان» مجموعه عروسکی با تلویزیون همکاری می‌کند. مجموعه‌ای با نام «سقائک و شانه به سر دانا» که از دل آن یک مورچه عروسکی متولد می‌شود به نام «کلاه قرمزی»

ایرج طهماسب بعد از آن، کلاه قرمزی را با شمایل تازه تری در مجموعه‌های دیگر خود معرفی می‌کند. «کلاه قرمزی» رفته رفته در تلویزیون و سینما صاحب جایگاه می‌شود، یک برند که در هر سری، مجموعه‌ها قابلیت معرفی ستاره‌های عروسکی دیگر را نیز پیدا می‌کنند.

اما چه چیز باعث می‌شود که این برند همچنان محبوبیت خود را حفظ کند؟ تسلط و خلاقیت طهماسب بر داستان نویسی و داستان گویی، شناخت دقیق او و حمید جبلی از جامعه و اهمیت رسانه و انتخاب درست عوامل، موجب شده شخصیت‌های عروسکی در سری مجموعه‌ها متناسب با زمانه رشد کنند. مسائل اجتماعی، آموزشی، طنز و شوخی‌های ظریف سیاسی نیز همسو با موقعیت‌های ایجاد شده برای عروسک‌ها مطرح شوند و به دلیل استفاده درست طهماسب و جبلی از ویژگی‌های متفاوت عروسک‌ها، هر یک برای مخاطب صاحب شخصیت و زبان منحصر به فرد باشند.

شاید برای همین است که نه فقط کودکان و نوجوانان بلکه رده های سنی بالاتر نیز به تماشای مجموعه «کلاه قرمزی» ترغیب می‌شوند و هر یک از گروه‌های سنی همچنان خواستار ادامه این مجموعه عروسکی محبوب هستند.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید