تلویزیونسینمای ایران

بی تفاوت نباشیم : پری امیرحمزه

پری امیرحمزه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، بیش از چهار دهه در عرصه بازیگری فعالیت داشته است. بازیگری را قبل از انقلاب از عرصه تئاتر شروع کرد و سال ۱۳۵۴، با فیلم «سرایدار» وارد سینما شد. او در سینما توانست با کارگردانان بزرگی از جمله داریوش مهرجویی، بهمن فرمان آرا، رسول ملاقلی پور، رضا داودنژاد و مسعود کیمیایی همکاری کند.

امیرحمزه اما با ایفای نقش در سریال‌های تلویزیونی، به موقعیت تازه‌ای در بازیگری رسید. او با بازی‌ در مجموعه‌های به یادماندنی «آرایشگاه زیبا»، «مدرسه مادربزرگ‌ها»، «در پناه تو»، «دبیرستان خضرا»، «تهران ۱۱»، «خانه ما»، «داستان‌های نوروز» و «کارآگاه شمسی و دستیارش مادام» محبوبیت زیادی میان مردم کسب کرد. شاید در این میان، سریالی که اغلب مخاطبان از او خاطره دارند، «کارآگاه شمسی…» به کارگردانی مرضیه برومند است. تقریبا بخش مهمی از بار طنز این سریال، به بازی منحصر به فرد پری امیر حمزه در شمایل فراموش نشدنی شمسی خانم، زن میانسالِ پرتحرک و کنجکاو اختصاص داشت‌‌.

پری امیرحمزه پس از بازی در سریال «سیر و سرکه»، از سال ۹۱ به بعد در هیچ پروژه‌ای حضور پیدا نکرد. او در گفت‌وگوهای اخیرش، یکی از دلایل مهم دوری‌ از بازیگری را، پیشنهاد نقش‌‌های نامناسب و فیلمنامه‌های ضعیف دانسته و گفته در طول این مدت کارهایی پیشنهاد شده که بازی نکردن در آنها بهتر از ایفای نقش بود.

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید