تئاتر
انتقاد هادی حجازی فر از شرایط کنونی تئاتر:

ترجیح می‌دهم بخشی از رزومه تئاتر دولت نباشم/ جشنواره فجر حال و هوای قبل را ندارد

هادی حجازی‌فر مدیر تماشاخانه «هامون» درباره نخستین دوره جشنواره تئاتر هامون و شرایط کنونی جامعه تئاتر در جمع خبرنگاران سخن گفت.

هادی حجازی‌فر که قرار است در ایام جشنواره فجر، نخستین دوره جشنواره تئاتر هامون را برگزار کند، در نشست خبری این جشنواره  گفت: «نمی‌خواستم زیرمجموعه فجر باشیم. تشکر می‌کنم از شهرام کرمی که اجازه برگزاری جشنواره همزمان با فجر داد و این از سر صدقه دولت نیست؛ بلکه از خصلت فردی آقای کرمی در اداره کل است. نگاه دولت به تئاتر قطع حمایت بوده است. ترجیح می‌دهم بخشی از رزومه تئاتر دولت نباشم. از دوستان اداره‌کل هم بر اساس محرمیت و دوستی کمک می‌گیرم.»

او در ادامه افزود: «همزمانی با فجر ممکن است اختلال ایجاد کند؛ اما حدس می‌زنم چند سال دیگر فجری در کار نباشد. تنها جایی که خصوصی‌سازی شده تئاتر است و دولت تنها زورش به تئاتر رسید.»

حجازی‌فر با انتقاد از شرایط کنونی جشنواره تئاتر فجر اظهار کرد: «فجر حال و هوای قبل را ندارد. در فجر هر سال چند اسم معرفی می‌شد. در دوره‌ای حسین کیانی و علیخانی به دنیای تئاتر معرفی شدند و مرکز هنرهای نمایشی وقت  هم برایشان فرصت اجرا مهیا می‌کرد. هدف ما در جشنواره «هامون» کارهای دانشجویی و جوان است که بتوانند با مبلغ کمی دور هم جمع شوند.»

او درباره سختی‌های تئاتر خصوصی گفت: «بر سر بچه‌های تئاتر خصوصی مصیبت‌ زیادی ریخته است. همین الان صاحب ملک می‌آید از من پول بیشتر‌ی می‌خواهد آن هم در حالتی که ما درآمد کافی نداریم. آیا شهرداری نمی‌تواند مکان به هنرمند بدهد؛ در حالی‌که  مکان‌های مثلاً فرهنگی کافه شده‌اند؟  تا وقتی بخش خصوصی درگیر اجاره باشد و با بخشنامه با تعطیلی مواجه شود، نمی‌تواند درآمدی داشته باشد.»

 

 

 

فیلم‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید