سینمای ایران
پرونده‌ای برای صحنه‌های دلخراش در فیلم‌ها و سریال‌های مهم به بهانه صحنه واکنش‌برانگیز قتل ساحل در پوست شیر/ بخش اول

وقتی نفس در سینه حبس می‌شود

صحنه دلخراش قتل ناگهانی ساحل در قسمت دوم فصل سوم «پوست شیر» واکنش‌های بسیار زیادی به همراه داشت. صحنه‌ای که علاوه بر شوکه‌کننده بودن، به اندازه‌ای واقعی ساخته شده بود که نفس همه را بند می‌آورد. از این دست صحنه‌ها در سینما کم نداریم. در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های مهم و پرمخاطب، با صحنه‌هایی دلخراش روبه‌رو بوده‌ایم که هنوز هم از ذهنمان بیرون نرفته‌اند. در این پرونده بخش اول این فیلم‌ها و سریال‌ها را مرور می‌کنیم.

به گزارش فیلم‌نیوز، فیلم‌ها و سریال‌های ترسناک و جنایی زیادی دیده‌ایم که به فراخور ویژگی‌هایشان دارای صحنه‌های دلخراش بوده‌اند اما سعی کرده‌ایم صرفا دست روی آثاری بگذاریم که صحنه‌ی دلخراش از دل درام بیرون آمده و صرفا برای بالا بردن خشونت فیلم از آن استفاده نشده است.

آب‌وآتش| فریدون جیرانی| 1380

صحنه دلخراش: قتل با لگد زدن به سر و صورت

چگونه اتفاق افتاد: مجید همسر سابق مریم است و از او یک بچه دارد اما هنوز هم عاشق اوست اما او را به ابزار کسب و کاسبی خودش تبدیل کرده است وقتی متوجه می‌شود او با مردی به اسم علی در ارتباط است انگیزه‌ی کشتن او را پیدا می‌کند. مجید به خانه‌ی دوست مریم می‌رود و با تهدید از او می‌خواهد که مریم را به آنجا بکشاند. دوستش به بهانه‌ی خودکشی از او می‌خواهد به آپارتمانش بیاید. وقتی مریم به آنجا میر‌رسد با مشت و لگد به جانش می‌افتد و او را می‌کشد.

لانتوری | رضا درمیشیان | 1394

صحنه دلخراش: اسیدپاشی

چگونه اتفاق افتاد: پسری به اسم پاشا که سردسته باند تبهکاری به دختری روزنامه‌نگار به اسم مریم دل می‌بندد. دختر به او جواب رد می‌دهد. پاشا روزی او را در پارک می‌بیند و پیشنهادش را تکرار می‌کند. پشت سر هم عرق می‌خورد و از چشم‌ها و نگاه مریم تعریف می‌کند. آخرسر وقتی مطمئن می‌شود مریم حاضر نیست با او ازدواج کند و به او می‌گوید حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند کنار او باشد، پاشا بطری دیگری باز می‌کند و می‌گوید یا مال من می‌شوی یا هیچ‌کس و بعد اسید را می‌پاشد توی صورتش.

مغزهای کوچک زنگ‌زده| هومن سیدی| 1396

صحنه دلخراش: قتل نافرجام خواهر توسط برادر کوچکتر

چگونه اتفاق افتاد: درست شبی که قرار است برای خواهر خانواده خواستگار بیاید، عکس‌هایی از دختر در فضای مجازی دست به دست می‌شود و خواستگاری بهم می‌ریزد. برادر کوچکتر به خواست برادر بزرگتر دست به قتل او می‌زند. وقتی خواهر برمی‌گردد، خانه در سکوت فرو رفته و ناگهان پدر تلفنی به او خبر می‌دهد که برادرانش چه نقشه‌ای دارند. برادر کوچک‌تر شالی دور گردن خواهر می‌اندازد و او را روی زمین می‌کشد. دختر تقلا می‌کند و به برادران بزرگتر و پدرش التماس می‌کند کمکش کنند اما همه از برادر بزرگتر می‌ترسند و کاری نمی‌کنند. نکته وحشتناک ماجرا جایی است که برادر بزرگ‌تر در تمام این مدت مشغول خوردن غذاست و بعد هم بلند می‌شود خاکش کند. در پایان دختر که هنوز جان دارد، فرار می‌کند.

شنای پروانه| محمد کارت| 1398

صحنه دلخراش: قتل ناموسی

چگونه اتفاق افتاد: پروانه مربی شناست و شوهرش یکی از لات‌های معروف محله‌شان است. کسی یواشکی از پروانه در استخر عکس می‌گیرد و آنها در فضای مجازی منتشر می‌کند. همسرش با دیدن این عکس زمین و زمان را بهم می‌ریزد. پروانه به برادرشوهرش پناه می‌برد اما بالاخره شوهرش او را پیدا می‌کند و درست درحالی که به نظر می‌رسد آرام شده، با قفل عصایی فرمان چند بار محکم توی سرش می‌کوبد و او را می‌کشد.

پل خواب| اکتای براهنی| 1393

صحنه دلخراش: قتل زن ثروتمند

چگونه اتفاق افتاد: فیلم اقتباسی از داستان مشهور «جنایت و مکافات» فئودور داستایوفسکی است و شخصیت شهاب را در برهه‌ای از زندگی به تصویر می‌کشد که از هر طرف زیر بار فشار است و مدام با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شود. در کنار این مشکلات، شهاب قرار است به زودی زندگی مشترکش را هم شروع کند. پس مجبور می‌شود برای کسب درآمد تلاش بیشتری کند. اینجاست که سر از خانه پیرزن درمیاورد و آنقدر توسط او تحقیر می‌شود که تصمیم به قتلش می‌گیرد. او کمین می‌کند و با یک پتک چند ضربه به سر زن می‌زند و  بعد از قتل زن، دوست او را هم که همان موقع سر می‌رسد با همان پتک به قتل می‌رساند.

قورباغه| هومن سیدی| 1399

صحنه دلخراش: قتل پدر و قتل رفیق

چگونه اتفاق افتاد: در قسمت دوم سریال «قورباغه» در فلاش‌بکی به جوانی نوری برمی‌گردیم؛ زمانی که تصمیم می‌گیرد پدرش را به خاطر آزار رساندن به مادرش به قتل برساند. او با هم‌دستی سروش و آباد پدر را وسط بیابان می‌کشد و دهانش را می‌بندد. هدفون را روی گوش خواهرش می‌گذارد تا حواسش به این صحنه نباشد. بعد بیلی از توی ماشین برمی‌دارد و به سروش می‌دهد و او هم بیل را محکم توی سر پدر می‌کوبد. خواهر کوچکتر درحالی که موسیقی گوش می‌دهد توی آینه این صحنه را می‌بیند. صحنه خشن بعدی جایی است که در قسمت یازدهم، نوری دست به قتل سروش می‌زند. سروش با همدستی صابر قصد کشتن نوری را دارد. وقتی روی او اسلحه می‌کشد تازه می‌فهمد رامین به او رودست زده و اسلحه‌اش مشقی است. تا می‌آید فرار کند نوری پشت‌هم چاقو را توی شکمش فرو می‌کند. درحالیکه هنوز جان دارد رویش بنزین می‌ریزد و زنده‌زنده توی آتش می‌سوزاندش.

پوست شیر| جمشید محمودی| 1401

صحنه دلخراش: قتل نریمان و ساحل

چگونه اتفاق افتاد: نعیم در مسیر انتقام، طی صحنه‌ای خشن نریمان را به قتل می‌رساند. او بعد از شنیدن صحبت‌های نریمان، یکی از متهمان پرونده ربایش ساحل، درباره چگونگی تجاوز به دخترش، نمی‌تواند تحمل کند و با ضربه‌های پیاپی به سرش او را می‌کشد. اما دلخراش‌ترین صحنه «پوست شیر» به قتل ساحل اختصاص دارد. درست زمانی که همه چیز در آرامش کامل است و خانواده کنار هم موسیقی گوش می‌دهند. موتورسواری به سمت شیشه ماشین شلیک می‌کند و ساحل خون بالا می‌آورد. پدر و مادر هرکاری می‌کنند جلوی مرگش را بگیرند نمی‌توانند و او جلوی چشمشان جان می‌دهد؛ این یکی از دلخراش‌ترین صحنه‌ها در چند وقت اخیر است.

ادامه دارد…

فیلم‌نیوز

1 دیدگاه

  • یه قتل دیگه هم خشن بود . در سریال قورباغه یک قسمت امیرعلی شمس آبادی فواد رو با چکش میکشه و از بالای یه ساختمون نیمه کاره پرتش میکنه پایین

دیدگاهتان را بنویسید